– Dziesięć lat temu, gdy razem z kilkoma innymi osobami, prezesami, prezeskami banków zakładaliśmy Blika, to nie wiedzieliśmy, że wyrośnie z niego takie dziesięcioletnie, dojrzałe dziecko – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Zbigniew Jagiełło, menedżer, strateg, innowator, a obecnie członek rady nadzorczej PSP.

Polski fintech BLIK jest już wart 1 mld EUR

W rozmowie z serwisem eNewsroom.pl Zbigniew Jagiełło mówi, że BLIK jest już wart plus minus 1 mld EUR, co daje mu status tak zwanego jednorożca. Celem polskiego fintechu ma być osiągniecie wyceny 5 mld euro jeszcze przed końcem obecnej dekady. Spółka chce to osiągnąć między innymi poprzez ekspansję międzynarodową.

BLIK działa obecnie na Słowacji, a ostatnio nawiązał współpracę z jednym z największych banków u naszych południowych sąsiadów – Tatra banka. W 2023 roku PSP przejął słowacką spółkę Viamo, która obecnie nazywa się BLIK SK. Już wkrótce użytkownicy aplikacji mobilnej Tatra banka VIAMO będą mogli realizować zakupy online korzystając z BLIKA.

Poza Polską i Słowacją, w najbliższym czasie BLIK planuje rozwijać swoją działalność także w Rumunii. W 2023 roku do życia została powołana spółka BLIK Romania S.A., odpowiedzialna za upowszechnienie systemu płatności mobilnych BLIK w tym kraju.

– BLIK na rynkach zagranicznych będzie konkurował na podobnych zasadach, jak w Polsce – czyli łatwością użytkowania i dużym poziomem bezpieczeństwa dla klientów. I te dwie cechy powodują, że ludzie chcą używać BLIKA. Naszym celem jest, żeby do końca tej dekady wartość BLIKA wyniosła 5 mld EUR albo więcej – mówi Zbigniew Jagiełło w rozmowie z serwisem eNewsroom.pl.

Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym za 2023 rok Polski Standard Płatności zanotował w zeszłym roku przychody na poziomie niespełna 322 mln PLN i zysk netto w granicach 145 mln złotych. PSP na koniec 2023 roku dysponował kapitałem własnym w wysokości ponad 419 mln PLN.