W pierwszej kolejności jego operator planuje skoncentrować się na rozwoju płatności w kanale e-commerce, odpowiadając tym samym na dynamiczny wzrost sektora online w Rumunii – czytamy w komunikacie.
BLIK wzmacnia obecność w regionie CEE
Spółka BLIK Romania została zgłoszona do Rejestru Handlowego w Rumunii na początku grudnia 2022 roku, a oficjalny start jej działalności ogłoszono w marcu 2023 roku. Od tego czasu jej władze pracowały nad dostosowaniem systemu do lokalnych wymogów regulacyjnych i prawnych, a także nad budowaniem strategii rozwoju w oparciu o specyfikę rumuńskiego rynku.
Uzyskanie autoryzacji na prowadzenie działalności od Banku Narodowego Rumunii (BNR), w dniu 1 października 2024 r., pozwala na rozpoczęcie działalności i kontynuowanie przygotowań do uruchomienia systemu. Dzięki decyzji BNR, BLIK będzie dostępny dla wszystkich dostawców usług płatniczych uprawnionych do akceptowania transakcji płatniczych i wydawania elektronicznych instrumentów płatniczych w Rumunii.
– Przyznana przez BNR autoryzacja na prowadzenie działalności to kluczowy krok w rozwoju BLIKA w Rumunii, która jest jednym z ważniejszych rynków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza pod kątem wzrostu e-commerce. Dynamiczny rozwój sektora cyfrowego i rosnąca popularność transakcji bezgotówkowych stwarzają doskonałe warunki do wdrożenia nowoczesnego rozwiązania płatniczego, jakim jest BLIK. Pozostajemy otwarci na rozmowy z różnymi podmiotami rynku – mówi Ryszard Drużyński (zdjęcie główne), prezes zarządu BLIK Romania S.A.
W ramach strategii biznesowej spółki BLIK Romania, planowane jest stopniowe wprowadzenie płatności kodem BLIK we wszystkich kanałach sprzedaży. W pierwszej fazie administrator systemu skoncentruje się na wdrożeniu rozwiązania w e-commerce.
Ekspansja BLIKA nabiera tempa
Rumunia będzie kolejnym rynkiem zagranicznym dla BLIKA – wcześniej spółka rozpoczęła działalność na Słowacji, współpracując z tamtejszym Tatra banka. Słowaccy użytkownicy aplikacji mobilnej Tatra banka Viamo zyskali tym samym możliwość realizowania płatności mobilnych za pomocą 6-cyfrowego kodu w sklepach online.
W ostatnim czasie decyzję o uruchomieniu BLIKA w pełnej integracji z aplikacją mobilną podjął także mBank SK, który to rozpoczął prace związane z udostępnieniem tej usługi klientom banku w kanale e-commerce.
BLIK według firm inwestycyjnych i innych podmiotów, które wyceniają tego typu spółki ma już wartość jednorożca, czyli plus minus 1 mld EUR – mówił niedawno Zbigniew Jagiełło, członek rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. Celem fintechu jest dobicie do wartości 5 mld euro na koniec obecnej dekady.