Oszuści wysyłają wiadomości, w których informują o rzekomych problemach z przetworzeniem płatności za subskrypcję na koncie Allegro. Treść maila sugeruje, że jeśli użytkownik nie podejmie natychmiastowych działań, jego konto zostanie zablokowane lub zawieszone. Żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, wystarczy wejść w podane łącze i zalogować się do konta.

Mail o blokadzie konta Allegro. Jakie jest zagrożenie?

Po kliknięciu linku użytkownik trafia na spreparowaną stronę, która wyglądem przypomina autentyczną platformę sprzedażową. W pierwszym kroku należy zalogować się do swojego profilu Allegro. W drugim pozostaje wprowadzenie danych karty płatniczej.

— W ten sposób oszust nie tylko zyskuje możliwość włamania się do konta ale również otrzymuje dostęp do karty, z której może zacząć pobierać środki. — podkreśla Kornelia Giglok, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak się chronić?

Żeby nie paść ofiarą phishingu, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • Nigdy nie klikaj linków z podejrzanych wiadomości, nawet jeśli wydają się one pochodzić od zaufanych firm.

  • Sprawdzaj dokładnie adres strony, na której się znajdujesz. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje podejrzenia, opuść ją natychmiast.

  • Allegro nigdy nie prosi o podanie danych karty płatniczej w wiadomościach e-mail. Takie żądania powinny wzbudzić Twoją czujność.

  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z działem obsługi klienta Allegro, korzystając ze sprawdzonych kanałów komunikacji.