Za pomocą Pix można realizować zarówno płatności online, jak i offline. W I kwartale system przetworzył 8,1 mld transakcji – w porównaniu do 4,2 mld kartami kredytowymi i 3,8 mld kartami debetowymi. Rozwiązanie zostało uruchomione w 2020 roku. Na pierwszy rzut oka dość mocno przypomina polskiego BLIKA.
Co prawda BLIK został opracowany przez grupę banków komercyjnych, ale sposób działania i adresowanie niszy rynkowej to zdecydowanie punkty wspólne obu systemów. Zarówno Pix jak i BLIK pozwalają na realizowanie natychmiastowych przelewów bez konieczności podawania numeru konta odbiorcy. Od stycznia do marca 2023 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali 374 mln płatności o wartości 50,1 mld zł. Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku z BLIKA aktywnie korzystało ponad 13,5 mln osób. Polski fintech coraz mocniej stawia także na ekspansję zagraniczną.
Brazylijski Pix zyskuje na popularności
Dane z banku centralnego pokazują, że w pierwszym kwartale bieżącego roku Pix odpowiadał za około 30% wszystkich transakcji w Brazylii. Są to jednak głównie operacje o niskim wolumenie. Średnia wartość płatności Pix wynosiła w 2022 roku około 453 brazylijskich reali (mniej niż 100 USD). Dla porównania uśredniony wolumen przelewów wewnątrz i międzybankowych to odpowiednio 20 tys. i 43 tys. BRC.
Pod względem wolumenu, Pix stanowi obecnie 12% wszystkich transakcji w Brazylii, w porównaniu do 65% w przypadku przelewów bankowych. Dane wskazują na dominujące wykorzystanie systemu przy transakcjach o niższej wartości. Z kolei przelewy bankowe wyróżniają się jako główne opcje dla transakcji korporacyjnych, przy znacznie wyższych kwotach – wynika z raportu Banku Centralnego Brazylii.
Pix został wdrożony przez znaczną część podmiotów w Brazylii. W systemie zarejestrowało się ponad 800 firm – banków, fintechów i instytucji państwowych. Brazylijski bank centralny przygotowuje się także do uruchomienia nowych funkcjonalności. Chodzi między innymi o rozwiązania kredytowe, czy polecenia zapłaty, które można wykorzystać na przykład przy okazji opłacania subskrypcji. Celem jest również ekspansja na kolejne rynki – w pierwszej kolejności do Argentyny.
Niestety od momentu uruchomienia Pix nasilają się oszustwa z nim związane. Przestępcy wykorzystują prostotę systemu i jego szeroką dostępność do wyłudzania pieniędzy – stosując różnego rodzaju socjotechiniki. Dodatkowo z Pix często korzystają osoby, które nie miały wcześniej styczności z wieloma produktami finansowymi, co sprawia, że są one bardziej podatne na działania oszustów.