W pisemnej odpowiedzi na wezwanie premiera Keira Starmera do podjęcia większego ryzyka w celu wsparcia rządowego programu wzrostu gospodarczego, FCA stwierdza, że postawi mocno na podejście cyfrowe. Jednym z takich kroków ma być podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych.

Wielka Brytania zlikwiduje limit na transakcje zbliżeniowe?

Obecnie w Wielkiej Brytanii obowiązuje limit na transakcje contactless w wysokości 100 funtów. Przy płatnościach powyżej tej kwoty nie ma możliwości wykonania transakcji zbliżeniowej – trzeba włożyć kartę do terminala. Działa to zatem inaczej niż na przykład w Polsce. U nas zbliżeniowo można uregulować każdą należność. Powyżej 100 złotych wymagana jest po prostu autoryzacja kodem PIN.

Teraz w odpowiedzi na list premiera Stramera Financial Conduct Authority stwierdza, że usunie limit zbliżeniowy w wysokości 100 GBP. Ma to umożliwić klientom większą elastyczność dla klientów i sprzedawców, a nadzorca powołuje się między innymi na doświadczenia z rynku amerykańskiego. Dodatkowo FCA zwraca uwagę, że w ten sposób zostaną wyrównane szanse z portfelami cyfrowymi, typu Apple Pay i Google Pay. W przypadku korzystania z takich rozwiązań, dzięki logowaniu biometrycznemu, omijane są limity stosowane przy płatnościach fizyczną kartą.

W Polsce limit na płatności zbliżeniowe bez PIN-u wynosi obecnie 100 złotych. Wcześniej bez podawania kodu można było zapłacić do kwoty 50 PLN, ale limit podniesiono podczas pandemii koronawirusa. W związku z ciągłym wzrostem cen jest to też kwota zdecydowanie bardziej praktyczna, ponieważ obecnie duża część naszych zakupów przekracza po prostu kwotę 50 złotych.

Trwają prace nad cyfrowym funtem

Warto przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii od kilkunastu miesięcy trwają rozmowy oraz wstępne prace związane z cyfrowym funtem, czyli cyfrową walutą banku centralnego. W zeszłym roku prezes Banku Anglii, Andrew Bailey, potwierdził swoje poparcie dla projektów cyfrowych walut banków centralnych. Stwierdził on, że to właśnie na banki centralne może spaść odpowiedzialność rozwoju CBDC, ponieważ banki komercyjne nie spieszą się z wprowadzeniem tego typu innowacji.

Wcześniej rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do przyjęcia przepisów gwarantujących prywatność użytkowników, w przypadku wdrożenia cyfrowego funta. To odpowiedź na badanie przeprowadzone wśród konsumentów w lutym zeszłego roku. Niemniej decyzja o wprowadzeniu cyfrowego funta nie została jeszcze ostatecznie podjęta.