Nowelizacja ustawy zakłada między innymi obowiązek przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej przed udzieleniem finansowania. Dodatkowo klienci będą musieli otrzymać jasne i przejrzyste informacje o warunkach umowy, a także zyskają możliwość złożenia skargi do rzecznika finansowego.

Brytyjczycy uregulują rynek odroczonych płatności

Niedawny raport Financial Conduct Authority wykazał, że jeden na dziesięciu Brytyjczyków nie był w stanie opłacić podstawowych rachunków. Jednocześnie w tym samym badaniu wykazano, iż miliony obywateli korzystały z produktów typu „kup teraz, zapłać później” w ciągu ostatnich trzech lat. Z kolei nowe dane z Money Wellness ujawniają 68 proc. wzrost liczby osób szukających pomocy w związku z zadłużeniem BNPL w ciągu ostatniego roku.

Nowe zasady zostały przyjęte z zadowoleniem przez dostawców BNPL. Rzecznik fintechu Clearpay, cytowany przez serwis Finextra, mówi: „Nasze ostatnie badania podkreśliły, że prawie połowa dorosłych Brytyjczyków (48%) jest bardziej skłonna do korzystania z BNPL po przyjęciu regulacji, a 71% uważa, że ważne jest, aby BNPL podlegało brytyjskim przepisom finansowym”.

Warto mieć świadomość, że odroczona płatność to w rzeczywistości kredyt. Jeśli nie zapłacimy w terminie, to poniesiemy dodatkowe koszty, w tym związane z jego oprocentowaniem. Podobnie jak w przypadku karty kredytowej czy limitu przyznanego na koncie bankowym. Finansowe konsekwencje mogą być jednak o wiele poważniejsze i długoterminowe. Jedną z nich jest obniżenie, a w przypadku zakłóceń w spłacie, nawet utrata zdolności kredytowej czy zgłoszenie do rejestru dłużników.