Na razie Zopa wciąż nie ogłosiła planów wejścia na giełdę, po tym jak ich IPO zostało przełożone pod koniec 2022 roku. Informacje o dofinansowaniu pojawiły się po tym, jak bank zakomunikował, że zamierza osiągnąć pełną rentowność w 2023 roku. Dodatkowo spółka zatrudniła doświadczonych menadżerów w roli CTO i COO.
Zopa Bank z dofinansowaniem. Fintech na drodze do rentowności
– Dofinansowanie to jasny sygnał docenienia wyników finansowych Zopa Bank przez rynek. Wskazuje ono na pewność inwestorów co do naszego rozwoju i możliwości osiągania dobrych wyników pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej. Cieszymy się, że mamy inwestorów, którzy podzielają nasze podekscytowanie możliwością obsługi większej liczby klientów i oferowania dodatkowych produktów, podczas gdy po raz pierwszy zbliżamy się do osiągnięcia pełnej rocznej rentowności w 2023 roku – mówi Jaidev Janardana, CEO Zopa Bank.
Zopa działa na rynku od 2005 roku, początkowo oferując rozwiązania z zakresu P2P lending (pożyczki społecznościowe). Od 2020 roku posiada licencję bankową w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu może działać jako challenger bank. W odróżnieniu od innych challengerów firma udostępnia przede wszystkim rachunki oszczędnościowe, a nie bieżące. Ofertę uzupełniają produkty kredytowe.
Zopa informuje, że posiada już 3,5 miliarda funtów w depozytach, ponad 2 miliardy funtów pożyczek w bilansie i wydała 470 tys. kart kredytowych. Łączna liczba klientów osiągnęła 1 milion. Fintech prognozuje, że do 2027 roku będzie obsługiwać 5 milionów klientów.
Do tej pory Zope wsparli tacy inwestorzy jak Vision Fund 2 od Softbanku, Silverstripe, Northzone czy Augmentum. Dofinansowanie w wysokości 300 mln GBP, pozyskane w 2021 roku, sprawiło, że fintech dołączył do grona jednorożców, czyli spółek wycenianych na przynajmniej 1 mld dolarów.