Rundzie inwestycyjnej przewodził fundusz Vision Fund 2 od Softbanku. Udział w niej wzięli także dotychczasowi inwestorzy w postaci Silverstripe, Northzone i Augmentum. To największe dofinansowanie pozyskane do tej pory przez Zopę, które pozwoliło dołączyć fintechowi do grona jednorożców.

Fintech Zopa idzie na giełdę

W lipcu pisaliśmy o planowanym dofinansowaniu, w ramach którego Zopa miała pozyskać 100 mln funtów (138 mln dolarów), co ustaliłoby wycenę firmy na poziomie 500 mln GBP (prawie 700 mln USD). W rundzie inwestycyjnej miał pomagać JPMorgan. Okazało się jednak, że Zopa przebiła te oczekiwania.

Teraz celem Zopy ma być wejście na giełdę, co powinno nastąpić w 2022 roku. W tym czasie fintech zamierza podwoić swoje obroty do poziomu 233 mln USD. W ciągu najbliższych miesięcy Zopa ma zacząć zarabiać. Spółka chwali się, że będzie jednym z najszybszych challengerów, któremu uda się osiągnąć rentowność – zaledwie 18 miesięcy po pozyskaniu pełnej licencji bankowej.

Zopa działa na rynku od 2005 roku, początkowo oferując rozwiązania z zakresu P2P lending (pożyczki społecznościowe). Od 2020 roku posiada licencję bankową w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu może działać jako challenger bank. W odróżnieniu od innych challengerów firma udostępnia przede wszystkim rachunki oszczędnościowe, a nie bieżące. Ofertę uzupełniają produkty kredytowe.

Do tej pory Zopa udzieliła pożyczek o wartości 8,3 mld USD. Jako challenger bank pozyskała także ponad 933 mln dolarów w depozytach i wydała 150 tys. kart kredytowych.

Challenger banki coraz popularniejsze

To kolejna duża runda inwestycyjna na rynku challenger banków. Wczoraj N26 pozyskał 900 mln USD, dzięki czemu stał się drugim najbardziej wartościowym bankiem w Niemczech – nieznacznie wyprzedzając Commerzbank. Spółka jest wyceniana na ponad 9 mld USD.

Najpopularniejszym challengerem na świecie jest jednak Revolut. To wnioski z badania opublikowanego przez Businessfinancing.co.uk. W opracowaniu można znaleźć kilka ciekawych/zaskakujących informacji, jak chociażby najpopularniejszy neobank na rynku polskim.