Z badania sondażowego przeprowadzonego na zlecenie Carsmile wśród osób zainteresowanych zakupem auta wynika, że 86% z nich spogląda na nadchodzące 12 miesięcy z obawą przed pogorszeniem sytuacji finansowej, z poczuciem niepewności (46%), a nawet strachu. Główną barierą powstrzymującą przed zakupem lub wynajmem auta jest wysoka rata. Respondenci obawiają się nadmiernych obciążeń finansowych, a także wzrostu raty w następstwie podwyżek stóp procentowych (41% badanych).

– Wprowadzamy „leasing z tarczą”, aby przedsiębiorcy i konsumenci, dla których auto jest niezbędne do pracy, prowadzenia firmy lub realizacji obowiązków rodzinnych, mogli je kupić pomimo zawirowań w światowej gospodarce. „leasing z tarczą” umożliwia sfinansowanie zakupu auta bez ryzyka, że nabywca nie poradzi sobie z ciężarem raty, gdy pogorszy się jego sytuacja finansowa. „leasing z tarczą” eliminuje poczucie niepewności – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Carsmile proponuje „leasing z tarczą”

Celem nowego rozwiązania, stworzonego przez Carsmile wspólnie z firmą Vehis, jest ograniczenie do minimum wysokości raty z tytułu leasingu samochodu, a także wyeliminowanie ryzyka związanego z zaciąganiem zobowiązań finansowych w trudnych czasach – czytamy w komunikacie.

„Leasing z tarczą” opiera się na 3 głównych założeniach:

  • Niska rata dzięki wysokiemu wykupowi (maksymalnie 50%);
  • Brak obowiązku wykupu auta;
  • Możliwość zwrotu pojazdu i rezygnacji z umowy w dowolnym momencie.

– Popieramy inicjatywę Carsmile. W obecnej sytuacji rynkowej, nabywcy samochodów potrzebują niestandardowych, elastycznych rozwiązań, aby móc bezpiecznie kupić samochód do firmy lub do użytku prywatnego. Dlatego jako pierwsi przystępujemy do projektu „leasing z tarczą” jako partner i jednocześnie dostawca kapitału. Zachęcamy inne firmy leasingowe, aby poszły naszym śladem dla dobra klientów, naszej branży, a także rynku motoryzacyjnego w Polsce – mówi Ireneusz Meller, członek zarządu firmy leasingowej Vehis.

Mechanizm wysokiego wykupu auta oraz możliwość zwrotu pojazdu

Przykładowo dla okresu 3-letniego, oznacza to możliwość ustanowienia wykupu na poziomie 50% wartości auta, co przekracza rynkową średnią. Jak podkreśla Carsmile, wysoki wykup pozwala obniżyć miesięczna ratę o jedną trzecią: z 4 466 zł netto (wykup 10%) do 3 026 zł netto dla samochodu o wartości 150 tys. zł. Nabywca auta, finansujący jego zakup „leasingiem z tarczą”, będzie mógł odstąpić od wykupu.

Kolejnym ułatwieniem dla korzystających z „leasingu z tarczą” ma być możliwość zwrotu pojazdu i zakończenia umowy w dowolnym momencie.

– To zabezpieczenie stworzyliśmy z myślą o osobach, których sytuacja finansowa obecnie jest dobra, ale obawiają się one, że nadchodzące 2-3 lata mogą być trudne i pełne niespodzianek. Gdyby nie „leasing z tarczą”, takie osoby najprawdopodobniej zrezygnowałyby z zakupu auta – przyznaje Łukasz Domański, prezes Carsmile.