Inwestycja ma być nagrodą za aktywne dążenie Monzo do osiągnięcia pełnej rentowności – ma to się wydarzyć jeszcze w tym roku. Rundzie przewodził fundusz CapitalG należący do Alphabet, czyli spółki-matki Google. Fundusze przekazali także Google Ventures, HongShan Capital oraz obecni inwestorzy, czyli Passion Capital i Tencent.

Fintech Monzo zamyka rundę inwestycyjną o wartości 400 mln USD

Ostatnio Monzo zamknęło rundę inwestycyjną w 2021 roku, co ustaliło wtedy wycenę spółki na poziomie 3,5 mld funtów. Wtedy challenger bank został wsparty przez Tencent, Abu Dhabi Growth Fund, Coatue i Accel. Teraz głównym celem londyńskiej firmy ma być osiągnięcie rentowności w skali pełnych 12 miesięcy, co ma się wydarzyć w bieżącym roku.

Pieniądze pozyskane w ramach inwestycji mają zostać przeznaczone na dalszy rozwój produktów. Wcześniej fintech dodał do swojej oferty usługi emerytalne czy inwestycyjne, a obecnie przymierza się do wejście w segment ubezpieczeniowy. Inwestycja ma pomóc również w ponownej ekspansji na rynek USA.

Monzo ma już ponad 9 mln klientów, z czego 2 mln użytkowników udało się pozyskać w samym 2023 roku. Dzięki temu spółka została neobankiem z największą liczbą klientów w Wielkiej Brytanii. Na całym rynku bankowym w UK plasuje się z kolei na siódmym miejscu.

Od lutego 2022 r. do lutego 2023 roku przychody Monzo wzrosły ponad dwukrotnie – do poziomu 355,6 mln GBP. Niemniej w tym samym okresie bank zanotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 116 mln funtów.