Do tej pory po wpłaceniu monet trzeba było odebrać papierowe potwierdzenie, na podstawie którego wypłacano banknoty w dedykowanej kasie. Teraz dzięki wykorzystaniu BLIKA środki mogą trafić od razu na konto bankowe.

Wymień monety i zrób przelew na konto BLIKEIM

Urządzenia można znaleźć w okręgowych oddziałach NBP i są one dostępne w godzinach 8:00 – 14:00. Operacja zamiany rozpoczyna się od samodzielnego wsypania przez klienta na tackę urządzenia wymieszanych monet od 1 gr do 5 zł. Po zakończeniu operacji przyjmowania i zliczania monet klient może dokonać wypłaty w kasie oddziału (w wybranych wartościach nominalnych) lub przelać środki na swój rachunek bankowy, korzystając z funkcjonalności systemu BLIK  – czytamy w komunikacie.

Jeśli chodzi o BLIKA to takie transakcje są możliwe dla kwot w przedziale od 11 gr do 2 tys. PLN. Niestety na razie z rozwiązania mogą korzystać tylko klienci Banku Pekao, Getin Noble Banku oraz Nest Banku. NBP zapewnia jednak, że trwają prace nad rozszerzeniem listy instytucji, które będą umożliwiały tego typu wpłaty za pomocą BLIKA.

Usługa zamiany monet skierowana jest do klientów indywidualnych i ma im ułatwić wykorzystanie przechowywanych monet. W związku z tym, od operacji zmiany do kwoty 10 tys. zł, dokonywanych w ciągu kolejnych 14 dni kalendarzowych, uwzględniając dzień dokonania bieżącej zamiany, nie jest pobierana opłata.

Powyżej tej kwoty pobierana jest opłata w wysokości 5%, nie mniej niż 5 zł. Ponadto w razie gdy wartość zamiany waluty w kasie lub w urządzeniu samoobsługowym przekroczy kwotę 2 tys. zł klient musi okazać dokument tożsamości.