Cinkciarz.pl przygotowuje pozwy przeciwko bankom: BPS, BOŚ, Credit Agricole, ING, Millenium oraz Getin Bank w sprawie utrudniania prowadzenia działalności kantorowej na terytorium Polski w wyżej wymienionych bankach poprzez uniemożliwianie zawierania transakcji wymiany walut z tymi bankami. Wymienione banki odmówiły Cinkciarz.pl dostępu do ich platform walutowych – czytamy w komunikacie spółki.
Cinkciarz.pl pozywa banki w sprawie zmowy bankowej
„Takie działania banków bezpośrednio wpływały i wpływają na funkcjonowanie kantoru internetowego Cinkciarz.pl, stanowiąc czyny nieuczciwej konkurencji. Uniemożliwianie spółce Cinkciarz.pl zawierania transakcji wymiany walut wpływa bowiem bezpośrednio na czas realizacji transakcji (Cinkciarz.pl musi przelewać waluty do innych banków, w których ma możliwość wymiany walut, a następnie odsyła walutę do klienta banku będącego uczestnikiem zmowy), oraz na koszty działalności kantoru (prowadząc do nieadekwatnego zwiększania tych kosztów w związku z wysokimi prowizjami za przelewy walutowe)” – podaje firma w komunikacie.
„W konsekwencji, brak możliwości wymiany walut z bankami BPS, BOŚ, Credit Agricole, ING, Millenium oraz Getin Bank pozbawia także klientów Cinkciarz.pl możliwości zrealizowania transakcji na warunkach korzystniejszych niż te oferowane przez banki. Cinkciarz.pl sp. z o.o. będzie kierował tę sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz innych właściwych organów, oczekując interwencji i podjęcia odpowiednich działań” – podaje firma.
Dodatkowo Cinkciarz.pl apeluje do innych kantorów, które mogły zostać podobnie potraktowane przez banki, o przyłączenie się do działań prawnych.
Cinkciarz.pl pod lupą KNF i prokuratury
Przypomnijmy, że w dniu 2 października Urząd Komisji Nadzoru Finansowego cofnął zezwolenie firmie Conotoxia na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Właścicielem tej spółki jest Cinkciarz.pl.
W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego oraz na podstawie ustaleń nadzorczych KNF uznała, że spółka Conotoxia nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych. Kluczowe dla powyższego rozstrzygnięcia KNF było niewypełnianie przez Conotoxie obowiązków ustawowych związanych z ochroną środków pieniężnych przyjętych od użytkowników usług płatniczych na poczet wykonania transakcji płatniczych.
Dodatkowo Prokuratura Regionalna w Poznaniu, na wniosek Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, wszczęła śledztwo w sprawie należącej kantoru internetowego Cinkciarz.pl spółki Conotoxia – dowiedziało się RMF FM.
Obecnie w prokuratorze ma trwać analiza dokumentów do zawiadomienia przez KNF. Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o artykuł kodeksu mówiący o oszustwie. Chodzić ma nawet o miliony złotych, a za to przestępstwo grozi nawet 25 lat więzienia.