Rachunki z międzynarodowymi numerami IBAN, karty, płatności i przelewy, kredyty i pożyczki, konta oszczędnościowe, lokaty, inwestycje, ubezpieczenia, a także wielowalutowe rozwiązania w ramach jednego ekosystemu – takie usługi będą dostępne dla klientów nowego banku – zapewnia Cinkciarz.pl w swojej informacji prasowej.

Cinkciarz.pl chce ubiegać się o licencję bankową

W tworzonym ekosystemie banku, Cinkciarz.pl udostępni klientom dotychczasowe usługi, takie jak karty, płatności i przelewy, pożyczki czy inwestycje. Firma pracuje też nad całkiem nową ofertą związaną z kredytami, ubezpieczeniami, ale i oszczędzaniem.

Klienci będą mieli do dyspozycji dedykowane konta oszczędnościowe, lokaty, skarbonki czy cele oszczędnościowe. Sztandarowa usługa Cinkciarz.pl, czyli wymiana walut, zyska w nowym banku dodatkowe możliwości. Klienci będą mogli wymieniać waluty w sposób jeszcze bardziej zintegrowany, korzystając z przewalutowań natychmiastowych między rachunkami bankowymi – twierdzi fintech w komunikacie.

Po uzyskaniu licencji bankowej, wszystkie środki klientów będą objęte ochroną bankowego funduszu gwarancyjnego, co zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ochrona ta będzie dodatkową gwarancją, że środki są w pełni zabezpieczone – wyjaśnia Cinkciarz.pl w komunikacie.

KNF zajął stanowisko w sprawie licencji bankowej Cinkciarz.pl

Cinkciarz.pl już od jakiegoś czasu zapowiada ubieganie się o licencję bankową, ale próby te zostały dość dosadnie skomentowane przez KNF. Jeszcze w listopadzie nadzorca pisał, że Cinkciarz.pl ani powiązane z nim podmioty nie występowały do KNF o zezwolenie na utworzenie banku krajowego, a tym samym KNF nie prowadzi postępowań, w wyniku których takie zezwolenie mogłoby zostać wydane.

Sugerowanie przez Cinkciarz.pl „uzyskania licencji bankowej w możliwie najkrótszym czasie” w sytuacji, kiedy proces ten nie został nawet rozpoczęty, może wprowadzać odbiorców takiego komunikatu w błąd, zarówno co do czasu trwania wspomnianego procesu, jak i jego wyniku, gdyż powodzenie tego procesu uzależnione jest od oceny przez KNF szeregu przesłanek ustawowych związanych zarówno z założycielem, jak i tworzonym przez niego bankiem – czytaliśmy wtedy w komunikacie nadzoru.

Przypomnijmy, że w dniu 2 października Urząd Komisji Nadzoru Finansowego cofnął zezwolenie firmie Conotoxia na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Właścicielem tej spółki jest Cinkciarz.pl.

Z informacji serwisu Money.pl wynika, że kilka dni przed utratą licencji prezes Cinkciarz.pl, Marcin Pióro, miał zwrócić się do prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, o pomoc w sprawie uzyskania pożyczki i zdobycia licencji bankowej.

Prokuratura zablokowała ponad 300 rachunków Cinkciarz.pl

Kilka dni temu pisaliśmy, że prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl. Prokuratura Regionalna w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie m.in. doprowadzenia klientów spółki Cinkciarz.pl do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do faktycznego przeznaczenia pieniędzy wpłacanych przez pokrzywdzonych w ramach świadczonej przez spółkę usługi internetowej wymiany walut.

Rzecznika prokuratury wskazała, że „na obecnym etapie prowadzonego postępowania do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu wpłynęło ponad 800 zawiadomień od osób pokrzywdzonych, które dokonały przelewu środków pieniężnych na konta spółki Cinkciarz.pl w celu ich przewalutowania, i wobec których usługa ta nie została zrealizowana” – czytaliśmy w komunikacie PAP.