W swoim materiale nadzorca pisze, że Cinkciarz.pl ani powiązane z nim podmioty nie występowały do KNF o zezwolenie na utworzenie banku krajowego, a tym samym KNF nie prowadzi postępowań, w wyniku których takie zezwolenie mogłoby zostać wydane.

Sugerowanie przez Cinkciarz.pl „uzyskania licencji bankowej w możliwie najkrótszym czasie” w sytuacji, kiedy proces ten nie został nawet rozpoczęty, może wprowadzać odbiorców takiego komunikatu w błąd, zarówno co do czasu trwania wspomnianego procesu, jak i jego wyniku, gdyż powodzenie tego procesu uzależnione jest od oceny przez KNF szeregu przesłanek ustawowych związanych zarówno z założycielem, jak i tworzonym przez niego bankiem – czytamy w komunikacie nadzoru.

Czytaj także: Cinkciarz.pl chce przekształcić się w spółkę akcyjną i przygotowuje wniosek o licencję bankową

KNF odpowiada Cinkciarzowi w sprawie licencji bankowej

Badając spełnienie wymagań dla wydania zezwolenia na utworzenie banku krajowego, Komisja dokonuje m.in. oceny założyciela, w tym w odniesieniu do jego sytuacji finansowej i planów biznesowych oraz odpowiedniości w zakresie reputacji i zdolności do zapewnienia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością bankową na rynku. W szczególności należy zwrócić uwagę na wymogi w zakresie formy prawnej założyciela oraz minimalnego kapitału tworzonego banku, który nie może być niższy niż równowartość 5 mln euro.

Oprócz zezwolenia na utworzenie banku krajowego, do rozpoczęcia przez taki bank działalności wymagane jest odrębne zezwolenie KNF na rozpoczęcie działalności operacyjnej; proces rozpoczynania na rynku polskim działalności w formie banku krajowego jest zatem złożony i wieloetapowy.

KNF wydaje zezwolenie na rozpoczęcie działalności operacyjnej po stwierdzeniu, że bank jest należycie przygotowany organizacyjnie do rozpoczęcia działalności, zgromadził w całości kapitał założycielski, dysponuje odpowiednimi warunkami do przechowywania środków pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej oraz spełnia inne warunki określone w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na obowiązki spoczywające na utworzonym banku, w zakresie wnoszenia składek na rzecz BFG; wspomniane obowiązki wynikają z ustawy o BFG, systemie gwarantowania depozytów i przymusowej restrukturyzacji i powstają z dniem rozpoczęcia działalności przez bank.

Systemem gwarantowania depozytów BFG objęte są środki zgromadzone w bankach krajowych, tzn. mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w oddziałach banków zagranicznych (tj. oddziałach banków z siedzibą na terytorium państwa niebędącego członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Cinkciarz.pl pod lupą KNF i prokuratury

Przypomnijmy, że w dniu 2 października Urząd Komisji Nadzoru Finansowego cofnął zezwolenie firmie Conotoxia na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Właścicielem tej spółki jest Cinkciarz.pl.

Z informacji serwisu Money.pl wynika, że kilka dni przed utratą licencji prezes Cinkciarz.pl, Marcin Pióro, miał zwrócić się do prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, o pomoc w sprawie uzyskania pożyczki i zdobycia licencji bankowej.

Pod koniec października funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zjawili się w siedzibach spółek z grupy Conotoxia Holding w Zielonej Górze. Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu mówiła wtedy w rozmowie z PAP, że postępowanie jest prowadzone w sprawie.

Z kolei Cinkciarz.pl opublikował niedawno komunikat, w którym stwierdził, że niektóre banki systematycznie i celowo blokowały środki finansowe spółki, przetrzymując ponad 1,3 miliarda złotych w różnych walutach, takich jak euro, dolary i funty brytyjskie.