Sport i crowdfunding to połączenie, o którym niejednokrotnie było głośno, także za sprawą pierwszych rekordów na polskim rynku crowdowym. Siłą finansowania społecznościowego są zaangażowani inwestorzy, a projekty sportowe i rekreacyjne skupiają wokół siebie liczne społeczności. Choć do tej pory ten rodzaj emisji był kojarzony najbardziej z finansowaniem  klubów sportowych, może być także skuteczną formą finansowania rozwoju producentów sprzętu, oprogramowania czy dostawców usług – projektów, które wykazują nie tylko społecznościowy, ale także inwestycyjny potencjał.

Crowdway stawia na sport i przejmuje platformę Crowdsport.pl

– Dołączenie do Crowdway mec. Dauermana znanego ze współpracy z najbardziej znanymi sportowcami w Polsce to dla nas kolejny krok w kierunku profesjonalizacji i przygotowanie do wyjścia poza granice naszego kraju – mówi Marcel Rowiński, prezes Crowdway.

Tomasz Dauerman to radca prawny z ponad 20-letnim doświadczeniem, tworzył prawo sportowe w Polsce. Jest prezesem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, przewodniczącym Komisji Sportu i Turystyki Business Centre Club oraz oficjalnym lobbystą w polskim parlamencie, gdzie wspiera procesy legislacyjne. Ma na swoim koncie ponad 250 publikacji, jest także wykładowcą akademickim. Założył portal internetowy prawosportowe.pl. Jest znany m.in. ze swojej roli mediatora sportowego, w której występował reprezentując polskich sportowców, w tym olimpijczyków.

– Sport to ogromne emocje, ale też biznes, który potrafi wygenerować zyski i przyciąga inwestorów. W tej chwili na rynku ECF mówimy o finansowaniu społecznościowym do poziomu 1 mln euro, ale już niebawem, dla licencjonowanych platform, te kwoty będą mogły być wyższe. Daje to perspektywę połączenia ciekawych modeli biznesowych z większym dodatkowym kapitałem, czyli jeszcze szybszym budowaniem biznesu – komentuje Paweł Komar, przewodniczący rady nadzorczej i właściciel platformy Crowdway.

Kilka dni temu na Fintek.pl pisaliśmy o przyjęciu przez rząd ustawy crowdfundingowej, która uzupełnia regulacje unijne i ma na celu zapewnienie stosowania przepisów pochodzących z rozporządzenia ECSP. Najważniejszą nowością jest pojawienie się wymogu uzyskania zezwolenia na prowadzenie platformy crowdfundingowej. Zobaczcie co jeszcze się zmieni.