– Zawsze, gdy jesteśmy nakłaniani do pobierania aplikacji z nieznanych nam źródeł, nie róbmy tego. Zaufane miejsca, z których można pobierać aplikacje to Sklep Google Play oraz App Store – radzi Dominika Szewczyk, specjalistka z CyberRescue.

Oszuści wysyłają SMS-y z linkiem do pobrania aplikacji

W treści niebezpiecznych wiadomości zamieszczona jest sugestia, ze odbiorca znajduje się na pewnym nagraniu. Chcąc obejrzeć film, ofiara klika w link i instaluje na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie.

Uruchomienie takiej aplikacji spowoduje, że będzie ona kontrolować urządzenie. Za jej pomocą cyberprzestępcy mogą wysyłać i odbierać SMS-y, wykradać kontakty, dane logowania np. do bankowości, a także śledzić aktywność użytkownika.

Ten rodzaj oszustwa może pojawiać się w różnych formach, które łączy zamieszczenie linku do pobrania programu. W grudniu głośno było o fałszywych wiadomościach, w których oszuści podszywali się pod firmy kurierskie. SMS-y od nich zawierały link prowadzący do zainstalowania aplikacji, która pozwala wykraść dane i uzyskać dostęp do konta bankowego ofiary.

Co robić jeśli pobraliśmy aplikację mobilną z nieznanego źródła? Przede wszystkim w takim przypadku należy nie logować się do bankowości mobilnej. Najlepiej za pomocą innego telefonu poinformować bank o zaistniałej sytuacji. CyberRescue zaleca, aby w zainfekowanym urządzeniu włączyć tryb samolotowy oraz przywrócić ustawienia fabryczne.