26 marca 2019, 17:45:FinTech Nights #2 - Olivia Sky Club, Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk

Darmowe terminale płatnicze – tak będzie wspierany obrót bezgotówkowy

Fundacja Polska Bezgotówkowa rozdaje darmowe terminale płatnicze

Rusza Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, czyli projekt przygotowany przez Fundację Polska Bezgotówkowa. W ramach programu przedsiębiorcy, którzy do tej pory przyjmowali tylko płatności gotówką, otrzymają darmowy terminal płatniczy – na rok.

Fundacja Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju, Związku Banków Polskich, Mastercard, Visy i kilku operatorów terminali płatniczych. Działa od lipca 2017 roku, a jej celem jest wsparcie w terminalizacji małych i mikro przedsiębiorców, których od akceptowania płatności elektronicznych odstraszają zbyt wysokie koszty.

Czytaj także: W które niedziele nie pójdziemy na zakupy?

Fundacja Polska Bezgotówkowa rozdaje darmowe terminale

Polska Bezgotówkowa pokryje wydatki związane z zakupem terminala i comiesięcznym obsługiwaniem płatności – przez okrągły rok. Już niedługo przedsiębiorcy mają zostać poinformowani, którzy operatorzy terminali płatniczych dołączą do wspomnianego projektu.

Start rządowego Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego nijako zgrywa się w czasie z nową ustawą, w myśl której każdy punkt handlowo-usługowy będzie musiał zostać wyposażony w terminal płatniczy. Co ciekawe tą ustawę przygotowuje Ministerstwo Rozwoju… Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Terminale to obowiązek. Jest projekt nowej ustawy.

Ograniczenie obrotu gotówkowego ma na celu zlikwidowanie szarej strefy i uszczelnienie systemu podatkowego. Dodatkowo dalsza popularyzacja płatności elektronicznych wiąże się ze zwiększeniem komfortu klientów. Zgodnie z ostatnim badaniem Mastercard prawie połowa Polaków nie może płacić kartą zawsze wtedy, kiedy chce. Chęci są, tylko infrastruktury czasem brak… Więcej na temat raportu Mastercard można przeczytać tutaj – Polacy chcą płacić kartą, ale nie mogą.

/Rafał Tomaszewski