Ponad jedna trzecia respondentów wskazała także, że wysokie opłaty (19%) i wolny czas transakcji (14%) stanowiły największe wyzwania przy korzystaniu z tradycyjnych systemów finansowych i usług, które skłoniły ich do zainteresowania się kryptowalutami.

Dlaczego inwestujemy w kryptowaluty?

Większość respondentów (76%) wskazała, że kryptowaluty mogą odegrać rolę w redukcji nierówności dochodowych lub nierówności finansowych w społeczeństwie. Niwelują one zależność od tradycyjnych instytucji finansowych (19%), są transparentne i bezpieczne (18%), umożliwiają dostęp do finansów osobom z ograniczonym dostępem do usług bankowych (17%), umożliwiają transakcje międzynarodowe bez pośredników (16%), a także dają większą kontrolę nad aktywami i inwestycjami (16%).

Wśród respondentów, których głównym celem korzystania z kryptowalut jest wygenerowania dodatkowego dochodu, 23% wskazało, że ich celem jest uzupełnienie głównego źródła dochodu, kolejne 23% używa ich do oszczędzania na zakup mieszkania, a 21% do inwestowania w inne aktywa cyfrowe – czytamy w komunikacie.

Ponad jedna trzecia (36%) respondentów używa kryptowalut do zakupów co tydzień, przy czym ponad połowa (58%) z nich używa ich do zakupów online, w tym do zakupu towarów, usług i produktów cyfrowych, a 12% używa ich do międzynarodowych transakcji i przelewów, a kolejne 12% do zakupów w sklepach stacjonarnych.

Kryptlowaluty rozwiązaniem na emeryturę?

Większość respondentów w badaniu Binance nie jest nowicjuszami w dziedzinie kryptowalut. 59% korzysta z nich od 1-5 lat, 14% od ponad 5 lat, a 12% to nowi użytkownicy kryptowalut (korzystający z kryptowalut mniej niż 6 miesięcy).

Około 36% respondentów używa kryptowalut do oszczędzania pieniędzy, ponieważ oferują one finansowe bezpieczeństwo i niezależność, 16% dla uzyskania lepszego oprocentowania na swoich oszczędnościach niż na lokatach bankowych, a 14% żeby oszczędzać na emeryturę.

Zdaniem 20% respondentów kryptowaluty zwiększyły wartość ich portfela inwestycyjnego, z kolei 18% stwierdziło, że dostali szanse na dodatkowe dochody dzięki handlowi kryptowalutami lub udziałowi w stakingu. 15% mogło skorzystać z większej liczby usług finansowych, 14% zyskało większą kontrolę nad swoimi finansami, a 12% skorzystało na szybszych i tańszych transakcjach międzynarodowych.

Badanie przeprowadzono na próbie obejmującej 1172 osoby, które są użytkownikami platformy Binance. Badanie przeprowadzono w okresie od 15 listopada 2023 roku do 6 grudnia 2023 roku na platformie Binance Survey. Wzięli w nim udział użytkownicy zarejestrowani w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Afryce oraz Ameryce Łacińskiej.