W ramach budowania ekosystemu przyszedł czas na pierwszy meet’up, czyli spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele fintechów dojrzałych instytucji finansowych, firm technologicznych, doradczych, kancelarii prawych i funduszy VC. Fintek.pl jest partnerem inicjatywy. O pierwszym spotkaniu Ekosystemu FinTech Poland mogliście już u nas przeczytać pod tym linkiem

Ekosystem FinTech Poland już działa

– Bez integracji, wzajemnej inspiracji, wymiany myśli i doświadczeń nie uda się nam rozwijać, wprowadzać innowacji i wspólnie tworzyć w Polsce nowoczesnego centrum finansowego z prawdziwego zdarzenia. Dlatego dzisiaj, tutaj, w czasie pierwszego spotkania chcemy obiecać, że to początek naszej wspólnej drogi. Witamy na pokładzie tych z Państwa, którzy już zdecydowali się na współpracę z nami i zapraszamy tych, którzy jeszcze nie zrobili tego oficjalnie, a widzą w tej współpracy potencjał do rozwoju – mówił w czasie swojej prezentacji Paweł Widawski, Prezes FinTech Poland.

Celem Ekosystemu Fintech Poland jest zwiększenie konkurencyjności i internacjonalizacji polskiego rynku innowacji finansowych poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw, tworzenie standardów rynkowych, prowadzenie dialogu regulacyjnego na poziomie krajowym i europejskim oraz wspólne identyfikowanie barier i szans rozwojowych. Interakcje między uczestnikami rynku gwarantować będą wspólnie organizowane seminaria i konferencje, meet’upy i praca w grupach roboczych, z których dwie zajmujące się obszarem regulacyjnym, startują już w najbliższym czasie.

– Mamy wiele doświadczeń, które wzbogaciły nas podczas drogi na polskim, a teraz także europejskim rynku. Jest to know-how, którym chcemy podzielić się z rynkiem fintechów, licząc na to, że zostaną one odpowiednio wykorzystane. To jedyna naszym zdaniem droga do wspierania i rozwoju innowacji w Polsce – mówił w czasie panelu Dariusz Mazurkiewicz, Prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Współpraca fintechów to szansa dla rynku

Na pytanie, po co nam fintechy i po co nam współpraca z w tym obszarze, odpowiedział również Tomasz Owczarek, Dyrektor ds. sprzedaży i strategii w polskim oddziale Mastercard Europe.

– Każda współpraca z nowym, innowacyjnym podmiotem, praca z kreatywnym pomysłem i ludźmi pełnymi energii to dla nas test. Przedstawiciele fintechów chcą naszej wiedzy, doświadczeń i rozwiązań, ale dopasowanych do ich potrzeb, dlatego zadają pytania, proszą o zmiany. A dla nas każde takie zapytanie to rozbicie jakiegoś wewnętrznego standardu i wyjście poza dobrze znane granice i z góry ustalone procesy. Te współprace pchają nas do ulepszania usług, szukania nowych rozwiązań. Pchają nas do rozwoju, bez którego nie ma przyszłości, dla żadnego, największego nawet gracza rynku usług finansowych – podsumował Owczarek.

Głos w czasie panelu zabrał również przedstawiciel fintechu Kontomatik.

– Współpraca z Fundacją Fintech Poland i fakt, że należymy do budowanego wspólnie ekosystemu dała nam szansę zabrania głosu, zaprezentowania siebie i swojego stanowiska na forum europejskim w czasie konsultacji dotyczących dyrektywy PSD2. To niebywała okazja do podzielenia się naszym doświadczeniem i wzięcia udziału w dialogu o przyszłości Open Finance w Polsce, jak i Europie. Życzę sobie, żeby za rok, na tych krzesłach obok mnie siedziało więcej fintechów, prezentując nowe możliwości koleżankom i kolegom z dojrzałych instytucji i firm – zakończył – powiedział Michał Łukasik, CEO Kontomatik.

W meet’upie udział wzięło 80 przedstawicieli instytucji finansowych, fintechów, firm technologicznych i instytucji publicznych wyspecjalizowanych w obszarze sektora finansowego.