Po latach badań i prac Rezerwy Federalnej, Trump szybko podjął kroki w celu powstrzymania wszelkich postępów w kierunku cyfrowego dolara. Prezydent USA wydał rozporządzenie zakazujące agencjom rządowym podejmowania jakichkolwiek działań w celu ustanowienia, emisji lub promowania CBDC oraz natychmiastowego zakończenia wszelkich trwających prac.

Banki centralne opóźniają wdrożenia CBDC

W tym kontekście dostawca technologii Giesecke+Devrient i thinktank Omfif opublikowały ankietę przeprowadzoną wśród 34 banków centralnych z całego świata. Większość z nich – 75% – nadal planuje emisję CBDC, a ponad połowa przeznaczy na ten cel więcej zasobów wewnętrznych. Odsetek respondentów spodziewających się emisji CBDC w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat wzrósł do 34% z 26% w 2023 roku.

Niemniej 15% ankietowanych banków stwierdziło, że są teraz mniej skłonne do emisji CBDC, w porównaniu z zerowym procentem w 2022 roku. Tymczasem 31% opóźniło swój harmonogram emisji, powołując się na przepisy i chęć zbadania szerszej gamy rozwiązań.

Jeden z przepytywanych banków stwierdza, że zmniejszy swoje wysiłki w zakresie badań CBDC, aby „skupić się na innych kwestiach związanych z płatnościami”, podczas gdy inny wyjaśnia, że „doszliśmy do wniosku, że musimy najpierw poczynić większe postępy w zakresie regulacji i rozwoju rynku płatności”.

Pełny raport można pobrać tutaj.

Co dalej z CBDC w Europie?

Pod koniec zeszłego roku Europejski Bank Centralny opublikował swój drugi raport podsumowujący postępy w pracach nad cyfrowym euro. Dokument ten przedstawia kluczowe działania zrealizowane w ramach fazy przygotowawczej oraz wyznacza kierunki dalszych działań na drodze do ewentualnego wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego w strefie euro.

Dodatkowo w czerwcu 2024 roku Europejski Bank Centralny rozpoczął medialną ofensywę na kontynencie, aby zapewnić obywateli, że nowa opcja płatności uzupełni, a nie zastąpi gotówkę i zapewni im większą swobodę wyboru. „Cyfrowe euro łączyłoby wygodę płatności cyfrowych z funkcjami podobnymi do gotówki”, twierdzą przedstawiciele EBC, dodając, że mogłoby być używane w sklepach, w handlu elektronicznym, płatnościach P2P i offline.

Nie wszyscy popierają jednak wdrażanie cyfrowego euro – jak donosił jakiś czas temu Bloomberg News wielu obywateli największej gospodarki Europy wyrobiło sobie już zdanie na temat koncepcji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Około połowa mieszkańców Niemiec ma twierdzić, że nie wyobraża sobie nawet korzystania z cyfrowego euro, a obawy o prywatność i fakt preferowania gotówki dodatkowo wzmacniają te nastroje.