Na początku roku dorobek CEO Tesli i założyciela SpaceX szacowano na 185 mld USD. Przeprowadzona sprzedaż akcji SpaceX podbiła wycenę firmy do 100 mld USD i powiększyła majątek netto jej właściciela o kolejne 11 mld USD.

Majątek Muska to więcej niż fortuny Gatesa i Buffetta razem wzięte

Zarówno Bill Gates, jak i Warren Buffett wcześniej posiadali tytuł najbogatszego człowieka na świecie. Według Bloomberg Billionaires Index, teraz łączna wycena ich majątków to 233 mld USD. Od 2017 roku na czele rankingów miliarderów stawiano byłego CEO Amazona Jeffa Bezosa. Musk po raz pierwszy wyprzedził go w styczniu bieżącego roku.

Według CNBC, Gates i Buffett byliby w rankingu znacznie bliżej Muska, gdyby nie ich działalność filantropijna. Duet ten przez lata przekazał dziesiątki mld USD na cele charytatywne. W tym czasie Musk spotykał się z krytyką za to, że nie rozdaje więcej pieniędzy. Podkreślał jednak, że w takich działaniach woli pozostać anonimowy.

W tym roku Musk zobowiązał się do przekazania 150 mln USD na cele dobroczynne. Ufundował m.in. nagrodę w wysokości 100 mln USD w konkursie na rozwiązanie, które umożliwi usuwania dwutlenku węgla z atmosfery – podkreśla CNBC.

W planach najbogatszego człowieka na świecie jest produkcja robotów, które mają pomagać w codziennych czynnościach. Prototyp Tesla Bota ma pojawić się już w przyszłym roku.