Rendin działa w Estonii od marca 2020. Dotychczas w serwisie na obu rynkach serwis zweryfikował dotychczas ponad 9,5 tys. lokatorów i pomógł w podpisaniu ponad 2,5 tys. umów.

Wynajem mieszkań bez kaucji?

Właśnie to oferuje estoński startup Rendin. Obecna od niedawna w Polsce platforma, umożliwia znalezienie zweryfikowanego najemcy i pośredniczy w kontakcie między stronami oraz rozwiązywaniu problemów.

Rendin to estoński startup, który zajmuje się ułatwianiem wynajmu mieszkań i zwiększaniem bezpieczeństwa transakcji. Platforma łączy wynajmujących ze zweryfikowanymi lokatorami i umożliwia podpisanie umowy online. Rendin działa pomiędzy stronami zawierającymi między sobą umowy oraz pośredniczy w rozwiązaniu problemów.

Najemca nie musi już wnosić z góry kaucji. Wynajmujący współpracujący z Rendin otrzymuje zabezpieczenie w wysokości do czterokrotności miesięcznego czynszu, co odciąża budżet użytkowników mieszkania. Dotychczas estoński startup zostawił w kieszeniach lokatorów łącznie ponad 100 tys. euro, które przy standardowym wynajmie zostałyby zamrożone na poczet kaucji.

Korzystanie z Rendin jest bezpłatne dla właścicieli mieszkań. Wystarczy, że zarejestrują się w serwisie i dodadzą do niego swoją nieruchomość wraz z warunkami umowy. Jedyne co musi zrobić lokator to stworzyć własny profil na platformie i uzupełnić swoje dane. Cały proces, od weryfikacji do podpisania umowy, odbywa się w aplikacji mobilnej.

Rendin sprawdza między innymi historię kredytową najemcy oraz weryfikuje jego dochody. Po akceptacji przyszły najemca może wynająć mieszkanie bez kaucji. Klient Rendin ponosi jedynie miesięczną opłatę w wysokości 2,5% czynszu.

Estoński startup pozyskał dotychczas 1,2 mln EUR od funduszy venture capital oraz aniołów biznesu. W udanej rundzie seed przewodził fundusz Tera Ventures (inwestor m.in. w fintechu Monese). Finansowanie zapewniły też brytyjski fundusz Truesight Ventures i litewski Iron Wolf Capital oraz aniołowie biznesu – w tym m.in. Martin Villig, co-founder Bolt.