Systemowy obowiązek przejścia na wirtualną formę doręczeń dokumentów wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r. i obejmie zawody zaufania publicznego, poszczególne podmioty administracji publicznej oraz nowe podmioty gospodarcze rejestrujące się w KRS. W kolejnych latach będzie on rozszerzany na inne firmy zarejestrowane w KRS czy jednoosobowe działalności gospodarcze.
Zapomnij o awizo. e-Doręczenia już od przyszłego roku
Autenti udostępnia teraz rozwiązanie Autenti eDelivery, dzięki któremu będzie można za darmo przetestować usługę odbierania i nadawania przesyłek poleconych bez limitów do 1 października 2024 roku. Ma to być korzystne rozwiązanie dla firm, które od 2025 roku będą musiały wprowadzić e-doręczenie zgodnie z nowymi przepisami, ale także dla tych spółek, które widzą w przejściu na cyfrowe przesyłki szansę na uzyskanie korzyści dla biznesu
Mimo że cyfrowe rozwiązania, takie jak płatności bezdotykowe, e-faktury czy nawet podpisywanie umów za pomocą podpisu elektronicznego, wydają się powszechnym i najwygodniejszym rozwiązaniem dla biznesu, to wciąż pozostaje spory obszar dokumentów, podań, wniosków czy wezwań urzędowych, które muszą być wysyłane tradycyjnymi metodami.
Pierwotnie system e-Doręczeń miał zostać wdrożony właśnie 1 października bieżącego roku, ale resort cyfryzacji zdecydował o jego przesunięciu na początek roku 2025. Ma to pozwolić na przeprowadzenie nowelizacji ustawy o doręczeniach oraz innych ustaw, wprowadzając okres przejściowy w stosowaniu nowych przepisów.
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że to już ostatnie przesunięcie wdrożenia. Docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-Doręczeń.