FIS to jeden z największych dostawców technologii wykorzystywanych w obszarze usług finansowych. Fintech równolegle z otwarciem wirtualnego laboratorium CBDC wprowadził rozwiązanie RealNet Central. Za jego pomocą państwa mogą zmodernizować lub zbudować od podstaw własną sieć płatności w czasie rzeczywistym (real-time payments).
FIS uruchamia wirtualne laboratorium do prac nad CBDC
Nowy projekt FIS ma przyspieszyć prace nad wprowadzaniem walut cyfrowych, w tym także nad ich integracją z krajowymi gospodarkami. CBDC Virtual Lab powstało we współpracy z M10 Networks – firmą tworzącą rozwiązania z zakresu pieniądza cyfrowego. FIS zapewnia, że laboratorium opiera się na technologii, która może obsłużyć ponad milion transakcji na sekundę.
Banki centralne, banki komercyjne, a także inni uczestnicy rynku finansowego w ramach wirtualnego laboratorium CBDC będą mogli prowadzić eksperymenty w zakresie podstawowych koncepcji emisji walut cyfrowych, ich transferu, wykupu, a także płatności offline, płatności detalicznych, hurtowych i transgranicznych.
Wirtualne laboratorium CBDC wydaje się być rozwiązaniem, który może zainteresować banki centralne. Wiele z nich prowadzi już prace nad własną walutą cyfrową, niejednokrotnie przy udziale sektora prywatnego. Niedawno chociażby bank centralny Francji poinformował, że chce być gotowy do wprowadzenia CBDC jako aktywa rozliczeniowego już w 2023 roku.