W rundzie wzięli udział Ribbit Capital, NEA, Fidelity Management & Research Co, BlackRock i Franklin Templeton. Dzięki temu pracownicy Plaid mogą spieniężyć akcje do końca 2025 roku.

Fintech Plaid pozyskuje 575 mln dolarów z wyceną 6,1 mld USD

CEO Plaid, Zach Perret, powiedział CNBC, że firma odnotowała „znaczny” wzrost w ciągu ostatniego roku, ale spadek wyceny jest częścią szerszych warunków rynkowych. „W rzeczywistości nasza działalność jest znacznie silniejsza, a przychody znacznie wzrosły. Rentowność biznesu znacznie się poprawiła, a mimo to jesteśmy pod wpływem mnożników rynkowych, podobnie jak wiele innych firm” – mówi Perret.

Plaid wciąż ma mieć w planach wejście na giełdę, chociaż szef firmy zaznacza, że wciąż mają wiele wewnętrznej pracy do wykonania. „Nie jesteśmy gotowi, dlatego nie rozważamy tego w tym momencie” – mówi Zach Perret w rozmowie z CNBC.

Fintech Plaid powstał w 2012 roku i oferuje rozwiązania z zakresu otwartej bankowości. W 2021 roku firma była wyceniana na 13,5 mld dolarów, a jej zakupem zainteresowała się Visa, składając ofertę w wysokości 5,3 mld USD. Ostatecznie do transakcji nie doszło z powodu interwencji Departamentu Sprawiedliwości USA – chodziło o kwestie antymonopolowe.

Zamiast tego Visa dokonała akwizycji innej platformy otwartej bankowości – szwedzkiego fintechu Tink za 1,8 mld USD. Marka Tink nie zniknęła z rynku, a skład zarządzający fintechem miał nie ulec zmianie. Główna siedziba spółki pozostała w Sztokholmie.