Open banking
Z otwartej bankowości na Wyspach ma już korzystać ponad 10 mln klientów. Co ciekawe świadomość na temat tego typu usług nie jest zbyt wysoka.
Brytyjski Departament Biznesu i Handlu szacuje, że wartość otwartej bankowości i systemów smart data może zwiększyć krajowe PKB o 28 mld funtów
BNP Paribas jako pierwszy bank w Polsce wprowadza usługę API Premium - Personal Data Information Service (PDIS).
Nexi, europejska firma z sektora PayTech, wybrała Mastercard na swojego partnera do obsługi płatności opartych na otwartej bankowości w Europie.
Podczas zakładania rachunku klient może potwierdzić swoją tożsamość poprzez zalogowanie się na swoje konto w innym banku.
Dzięki współpracy Provident Polska zyskał możliwość do tego, aby dokładniej określać zdolność kredytową potencjalnych klientów.
Rozwój sektora FinTech to jeden z elementów saudyjskiego planu reformy gospodarczej - Vision 2030.
Nowe rozwiązanie od Mastercard automatyzuje sposób weryfikacji właściciela konta bankowego, wykorzystując przy tym technologię otwartej bankowości.
mPay udostępni swoim klientom otwartą bankowość, obok usług kierowanych do końcowych użytkowników uruchamiając także ofertę B2B.
Bank Centralny Nigerii (CBN) zatwierdził wytyczne dotyczące otwartej bankowości, stając się tym samym pierwszym afrykańskim krajem, który wprowadza przepisy z zakresu open bankingu.
Authologic, dzięki współpracy z Belvo, wprowadza możliwość weryfikacji tożsamości online na trzech rynkach - w Meksyku, Brazylii i Kolumbii.
Wdrożenie chmury w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść gospodarce dodatkowo 121 mld zł w 2030 roku.
W ramach programu rodzimy fintech otrzyma 4 miesięczne wsparcie strategiczne Mastercard.
Polski fintech TransactionLink nawiązał współpracę z Aasa Polska. W jej ramach będzie weryfikować dane i oceniać zdolność kredytową klientów spółki.
Fintech Adyen we współpracy z Tink wprowadził na rynek rozwiązanie pay-by-bank. Za jego pomocą klient zapłaci za zakupy przelewem ze swojego banku.
Firma Kontomatik przygotowała raport, w którym przybliża stopień realizacji celów unijnej dyrektywy PSD2 oraz oczekiwania wobec PSD3.
2,5 miliona złotych to kwota, jaką FIZEN uzyskał w trakcie rundy seed. Taka inwestycja to furtka do rozszerzenia działalności o integrację open bankingu w kolejnych krajach.
Zapraszamy na rozmowę z Rafałem Nowickim, data scientist w firmie Kontomatik. Mówiliśmy dużo o scoringu kredytowym, wykorzystaniu danych bankowych oraz możliwościach jakie tego typu dane oferują.
Dotychczas potwierdzanie dochodu było dostępne dla kont w Alior Banku, ING, mBanku, PKO BP, PEKAO, BNP Paribas, Inteligo i Santandera, teraz możliwe jest także w Getin Banku.
Rozwiązanie od Tink pozwoli klientom łączyć się z kontem bankowym, błyskawicznie autoryzować i realizować płatności bez opuszczania aplikacji Revolut.
Z dodanych kont można zainicjować przelew lub sprawdzić stan wydatków w innym banku.
Już ponad połowa nowych klientów Millennium, otwierając konto online, potwierdza swoją tożsamość przez logowanie do bankowości internetowej innego banku.
Tym samym spółka będzie mogła świadczyć usługi z zakresu otwartej bankowości - chodzi o dostęp do informacji o rachunku.
Już w czwartek 28 kwietnia odbędzie się bezpłatny webinar organizowany przez fintech Fizen. Tematem przewodnim będzie przyszłość rynku usług finansowych i branż z nim powiązanych.
Długoterminowa umowa obejmuje obsługę wszystkich transakcji SEPA, płatności natychmiastowych, walutowych oraz wysokokwotowych w Austrii i Niemczech.
Dotychczas Kontomatik skupiał swoją uwagę na kilku europejskich rynkach oraz południowej Azji, ale to ma się wkrótce zmienić.
Klarna pod nową marką oferuje platformę open bankingu, która pozwala łączyć się z siecią 15 tys. banków w 24 krajach.
Santander open to usługa, dzięki której klienci Santander Bank Polska mogą integrować rachunki oraz inicjować przelewy z innych banków.
W systemie bankowości elektronicznej można podejrzeć swoje rachunki prowadzone w Alior Banku, ING, Millennium, Pekao, PKO BP i Santanderze.
Co może mówić o kliencie historia jego rachunku bankowego? Jakie transakcje mogą obniżać wiarygodność płatniczą? Rozmowa ze Zbigniewem Hordeckim, CEO Easy Check.
Zestawienie zostało opracowane na podstawie wyników badania Easy Check i KRD „Otwarta bankowość w Polsce w 2021 roku”.
Getin Bank wdrożył usługę dostępu do informacji o rachunku (AIS) w procesie wnioskowania o kredyt gotówkowy.
Wyniki badania Easy Check i KRD ukazują, jakie czynniki determinują dokonanie zakupu usługi finansowej w różnych grupach wiekowych.
Jak prowadzić dialog z klientami, aby świadomie korzystali z narzędzi udostępniania danych? Rozmowa ze Zbigniewem Hordeckim CEO Easy Check.
Unijna dyrektywa PSD2 wprowadziła otwartą bankowość. Jak obecnie wypada adaptacja rozwiązań open bankingu w Polsce na tle Europy?
Z ostatniego badania przeprowadzonego przez Easy Check wynika, że o otwartej bankowości słyszał co trzeci Polak.
TransactionLink i Blue Finance Polska poinformowały o nawiązaniu współpracy w zakresie funkcji TL AIS.
Dzięki otwartej bankowości klienci mogą w prosty sposób potwierdzać swoją tożsamość oraz udostępniać historię finansową.
Czy biznes w Polsce jest gotowy na wdrażanie open bankingu? Rozmowa z Marcinem Lehmannem, głównym analitykiem Easy Check.
Na razie użytkownicy mogą podpinać konta z PKO BP, Banku Pekao, ING Banku Śląskiego, Alior Banku i Banku Millennium.
Jak istotne jest skuteczne zarządzanie danymi? Jak może w tym pomóc otwartą bankowość? Rozmowa z Lucjanem Rosłanowskim, head of data science w Kontomatik.
Rozwiązania otwartej bankowości mogą przynosić korzyści również poza branżą finansową, np. w sektorze telekomunikacyjnym, ubezpieczeniowym, czy też w obszarze marketingu.
FeedAI to firma z Białegostoku, która oferuje rozwiązania dla sektora e-commerce. Pomaga sklepom w zwiększaniu konwersji.
Obecnie PKO Bank Polski umożliwia dodanie (w IKO) i podgląd (w IKO i iPKO) rachunków 11 banków.
Jak wygląda nasza wiedza na temat open bankingu? Rozmowa ze Zbigniewem Hordeckim, CEO Easy Check.
Do niedawna pod marką Banqup funkcjonowała platforma otwartej bankowości pozwalająca na dostęp do bankowych API.
Zgodnie z badaniem Easy Check i KRD już 35,5% Polaków słyszało o obowiązywaniu dyrektywy PSD2. Najbardziej zorientowane są osoby z wykształceniem wyższym oraz w wieku 25-34 lat.
Klienci PragmaGO, którzy dokonają weryfikacji za pomocą usługi Kontomatik mogą uzyskać wyższy limit finansowania.
W komunikacie czytamy, że kontrakt został podpisany ze znaczącym podmiotem z rynku e-commerce, działającym w branży elektrotechnicznej i elektroinstalacyjnej.
Jak wynika z badania Easy Check i KRD o obowiązywaniu prawa dotyczącego otwartej bankowości opartego na dyrektywie PSD2 słyszała 1/3 Polaków.