Jednocześnie nadzorca skierował zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe. Chodzi o wykonywanie czynności bankowych bez zezwolenia KNF.

Provema na liście ostrzeżeń KNF

Provema to katowicki fintech działający na rynku pożyczkowym. Obecnie spółka rozwija także aplikację do zarządzania finansami. W ramach tak zwanej „superaplikacji” klienci mogą realizować natychmiastowe przelewy, organizować zrzutki, zarządzać budżetem, opłacać parkowanie, kupować bilety, czy zaciągnąć kredyt.

Od 2020 roku Provema posiada licencję małej instytucji płatniczej. Na jej mocy spółka może wykonywać przelewy, obsługiwać konta klientów, wydawać karty i obsługiwać wymianę walut. Firma ma specjalizować się także w wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji przy ocenie zdolności kredytowej. Provema działa na rynku od 2015 roku.

Pełna lista ostrzeżeń publicznych KNF dostępna jest pod tym linkiem. Ostatnio pojawiło się na niej prawie 30 nowych podmiotów. Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa we wszystkich przypadkach dotyczyły art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.