Licencja KIP umożliwia świadczenie między innymi takich usług jak wykonywanie transakcji płatniczych, przyjmowanie wpłat gotówki, dostęp do informacji o rachunku (AIS), czy inicjowanie transakcji płatniczej (PIS).
Fintech Quicko z licencją KIP od KNF
Quicko działa na rynku od 2010 roku, a od dwóch lat posiada licencję małej instytucji płatniczej. Początkowo fintech oferował przede wszystkim gadżety do płatności zbliżeniowych (bransoletki, breloki i nakładki), a teraz udostępnia także własną aplikację mobilną. Za jej pomocą można między innymi opłacać rachunki, czy wykonywać przelewy do innych użytkowników.
Licencja KIP pozwoli Quicko na zaoferowanie szerszej gamy rozwiązań. Mowa tutaj o otwartej bankowości (usługi AIS i PIS), czy możliwości prowadzenia działalności za granicą. Krajowe instytucje płatnicze nie mają także limitu miesięcznych obrotów. W przypadku MIP nie mogą one przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.
Na koniec kwietnia bieżącego roku aktywną licencję MIP posiadało 100 fintechów. Obecnie na liście znajduje się już 112 wpisanych podmiotów.