W komunikacie prokurator Paryża poinformowała, że śledztwo obejmuje podejrzenia o „zakłócenie funkcjonowania” oraz „oszukańcze pozyskiwanie danych” z systemu przez „zorganizowaną grupę”. Podjęcie czynności śledczych miało miejsce po analizach przeprowadzonych przez francuskich badaczy, a także na podstawie informacji przekazanych przez instytucje publiczne.

X pod lupą francuskich śledczych

Pierwsze zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury już w lutym bieżącego roku. Zostało ono złożone przez wysokiego rangą urzędnika jednej z francuskich instytucji publicznych (określanego przez dziennikarzy jako ekspert ds. cyberbezpieczeństwa) oraz posła Érica Bothorela.

Bothorel z zadowoleniem przyjął informację o postępach w śledztwie, wskazując, że zbiegają się one w czasie z kontrowersjami wokół chatbotu Grok — sztucznej inteligencji opracowanej przez xAI. Jak zauważył, najnowsza aktualizacja Groka spowodowała „przechylenie się na ciemną stronę mocy”, promując treści budzące poważne zastrzeżenia, w tym antysemickie narracje.

9 lipca X tymczasowo zawiesiło automatyczne konto Groka, które tego dnia publikowało treści o charakterze nienawistnym. To nie pierwszy raz, gdy AI Elona Muska wzbudza kontrowersje w Europie — Komisja Europejska potwierdziła, że „pozostaje w kontakcie” z firmą w tej sprawie.

Poseł Bothorel podkreślił, że jego obawy mają szerszy charakter. – „Byłem przekonany, że szerzenie dezinformacji na platformie X służy politycznym przekonaniom Elona Muska i że może to być możliwe jedynie dzięki manipulacjom algorytmicznym” – stwierdził. Jak dodał, jego działania motywowane są nie tylko jako parlamentarzysty, ale i jako obywatela, który nie chce, aby „Moskwa, Dolina Krzemowa czy jakakolwiek inna siła zewnętrzna zakłócały nasze demokratyczne rozmowy”.

Francja bierze się za firmy technologiczne?

Obecnie prokuratura paryska, znana z prowadzenia spraw związanych z cyberprzestępczością, w tym dotyczących forum hakerskiego BreachForums, koordynuje również postępowanie wobec komunikatora Telegram oraz jego szefa Pavela Durowa. Choć Durow uzyskał zgodę sądu na wyjazd do Dubaju, dochodzenie nadal trwa.

Ostatnio pisaliśmy, że firma xAI oficjalnie przeprosiła za serię kontrowersyjnych i obraźliwych treści publikowanych przez chatbota Grok. Przeprosiny zostały opublikowane w serii postów na platformie X, również należącej do Muska. Przedstawiciele xAI przyznali, że Grok dopuścił się „przerażającego zachowania”.

Grok zaatakował także polskich polityków, co wywołało lawinę komentarzy w sieci. Zaczęło się od pytania o Romana Giertycha, a skończyło na krytyce Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni, Andrzeja Dudy i Jana Pawła II. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wspomniał nawet o możliwości wyłączenia X nad Wisłą.