We wrześniu ubiegłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Pozwala on sprawdzić orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie, a od teraz także możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Kalkulator jest dostępny na stronie finanse.uokik.gov.pl.

Sprawdź, czy możesz skorzystać ze wsparcia FWK

Jak użyć nowej funkcji kalkulatora finansowego od UOKiK? Na początek należy wpisać parametry kredytu – kwotę do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie (jest to suma marży i stawki referencyjnej, np. WIBOR; można je znaleźć w aktualnym harmonogramie spłaty) oraz datę spłaty ostatniej raty.

Następnie należy wybrać opcję „Sprawdź, czy możesz skorzystać ze wsparcia finansowego”. Wystarczy przy tym podać miesięczny dochód, liczbę osób w gospodarstwie domowym i wybrać odpowiednie parametry dotyczące kryteriów niedochodowych. W ten sposób można uzyskać wstępną odpowiedź wraz z wyjaśnieniem warunków do uzyskania wsparcia FWK.

Ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł) –  czytamy w komunikacie UOKiK.

W ramach FWK można również ubiegać się o promesę po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego.

To już kolejne działanie Urzędu na rzecz kredytobiorców. Prezes UOKiK monitoruje, w jaki sposób banki informują klientów o możliwości zawieszenia spłaty rat i czy nie utrudniają im skorzystania z wakacji kredytowych. Trwają w tym zakresie postępowania wyjaśniające.