W drugim kwartale 2022 przez polski rynek VC przepłynęło 916 mln PLN. To łączna wartość kapitału, jaki polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Od początku tego roku do polskich startupów trafiło w sumie ponad 2 mld PLN. To o 76% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
To interesujące dane, szczególnie w kontekście sytuacji na globalnym rynku FinTech. Z danych Financial Times wynika, że łączna wycena fintechów, które niedawno zadebiutowały na amerykańskiej giełdzie spadła o prawie 500 mld USD – w porównaniu do szczytowych wartości w okolicy roku 2020. Z kolei ceny akcji tych spółek od początku bieżącego roku miały spaść o około 50%.
PFR Ventures prezentuje raport o inwestycjach VC w Polsce
Wynik za drugi kwartał podtrzymał wzrostowy trend na polskim rynku VC. Wartość transakcji była nieznacznie mniejsza niż w tym samym okresie rok wcześniej. Porównując już pierwsze połowy roku, można mówić o znaczącym wzroście. Liczba transakcji utrzymuje się w okolicach stu kwartalnie.
– Zachowanie obecnego trendu może przełożyć się na kolejny rekord na polskim rynku venture capital. Szacuję, że wtedy poziom finansowania może przekroczyć 4 mld PLN – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures (zdjęcie główne).
29% zainwestowanych w drugim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 72%. Jednocześnie 75 z 93 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 78 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.
20 z 93 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W drugim kwartale zapewniły one około 17% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 44 transakcji (ok. 5% udziału w wartości). 15 największych transakcji z tego roku odpowiada za 68% kapitału, który trafił do start-upów.
Wśród największych transakcji z tego kwartału znalazło się aż sześć rund o wartości ponad 60 mln PLN. Na liście firm, którym udało się zebrać taki kapitał jest Zowie, Tidio, Synerise, Nomagic, Talkin’ Things oraz Symmetrical. Wszystkie z nich rozwijają się dalej przy zaangażowaniu lokalnych funduszy. 5 na 6 z nich korzystało w przeszłości ze środków PFR Ventures lub NCBR.