Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że BitBay – największa polska giełda kryptowalut, przenosi się na Maltę. W lutym bieżącego roku giełda trafiła na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, a dodatkowo KNF złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Chodziło o nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

BitBay pisze list do Mateusza Morawieckiego

Sylwestra Suszka – CEO giełdy, do napisania listu zainspirowało wystąpienie premiera Mateusza Morawickiego podczas X edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Suszek na początku chwali premiera, mówiąc, że wiązał z nim wielkie nadzieje oraz zgadzając się z jego słowami dotyczącymi startupów – że są to małe firmy, na które trzeba „chuchać i dmuchać”, bo właśnie z nich tworzą się firmy średnie, a następnie duże. Porównał to do własnej sytuacji i historii giełdy BitBay. Suszek w następnych linijkach listu zwraca się bezpośrednio do premiera, tłumacząc, że ostatnie działania KNF negatywnie wpływają na działalność nie tylko BitBay, ale również innych giełd. Kroki podejmowane przez Komisję Nadzoru Finansowego sprawiają, że kolejne banki odmawiają im współpracy, przez co giełda zastanawia się nad sprzedaniem firmy w ręce zagranicznych inwestorów, których nie brakuje.

Suszek wylicza państwa i firmy, które widzą w technologii blockchain szansę, a nie zagrożenie i prosi premiera o stworzenie jasnych zasad, które umożliwią funkcjonowanie takich podmiotów na rynku, bez konieczności ich przenoszenia lub sprzedawania firmy innym inwestorom. Całość listu możecie przeczytaj poniżej. Wczoraj pisaliśmy o kolejnej giełdzie, która zawiesza swoją działalność. Chodzi o Abucoins – jedną z najbardziej rozpoznawalnych giełd w kraju. Termin rozpoczęcia działań związanych z zamknięciem działalności został wskazany na 1 czerwca. Klienci giełdy proszeni są o jak najszybszą wypłatę swoich środków. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Będą nowe regulacje dla kryptowalut?

Abucoins to kolejna giełda, która zamyka swoją działalność, po tym jak bank wypowiedział jej umowę. KNF mimo że dla branży fintech w Polsce robi wiele, nadal ma oziębły stosunek do rynku kryptowalut. Dodatkowo takie stanowisko przyjmują Narodowy Bank Polski, Krajowa Administracja Skarbowa, a także Ministerstwo Finansów. Tydzień temu poinformowaliśmy Was o powołaniu nowego dyrektora Departamentu Innowacji Fintech – Artura Granickiego. Podczas konferencji został zapytany o możliwości współpracy firm z branży krypto z departamentem. Odpowiedź Granickiego sugerowała, że takie firmy powinny same zgłaszać się do Urzędu, co nie oznacza, że nadzorca złagodzi swoje stanowisko wobec tego sektora. Czy list wystosowany przez Sylwestra Suszka skłoni władzę do zmiany swojego stanowiska? Jedno jest pewne – ostatnie zachowania KNF powodują, że Polska traci jeden z lepszych startupów z branży krypto.

/Asia Stankiewicz