Więcej informacji o hackathonach w wywiadzie: Dlaczego warto spotkać się z BIK HUB na hackathonach, w którym Izabela Kozakiewicz rozmawia z Andrzejem Zduńczykiem – Dyrektorem Departamentu Rozwoju Produktów, BIK S.A..
Odcinki o piaskownicy BIK HUB:
Odcinek 1/4 Piaskownica technologiczna – dla kogo i dlaczego warto dołączyć,
Odcinek 2/4 Rodzaje dostępnych danych i use case’y w piaskownicy technologicznej BIK HUB,
Odcinek 4/4 Plany w piaskownicy technologicznej BIK HUB – nowe możliwości dla uczestników – premiera już 13 kwietnia.
Polski BIK HUB na największym hackathonie w Europie
Hackathon polega na poszukiwaniu rozwiązań na wyzwania i problemy zidentyfikowane przez organizatora. Czasem są to wyzwania, z którymi boryka się korporacja. Czasem wyzwania związane z problemami środowiskowymi czy społecznymi, jak chociażby w przypadku Datathon organizowanego w miniony weekend przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, który miał na celu pomoc mieszkańcom Ukrainy uciekającym przed wojną, w odnalezieniu się w Polsce.
W listopadzie 2021 r. w największym hackathonie w Europie HACKYEAH wziął udział nasz rodzimy BIK HUB, udostępniając uczestnikom dane i narzędzia na platformie BIK Open API. Zadanie postawione przed uczestnikami dotyczyło stworzenia rozwiązania, dzięki któremu można zweryfikować (lub porównać z inną lokalizacją) potencjał miejsca do zamieszkania jako przyszły mieszkaniec, zlokalizowania firmy lub punktu odbioru paczek – jako przedsiębiorca, lub jeszcze innego ciekawszego zastosowania.
Zadanie pod przewrotną nazwą ”Najlepsze miejsce na… wszystko” przyniosło nagrodę główną w wysokości 30 000 pln zespołowi o równie oryginalnej nazwie “Wesołe Gradienty”. Miejsca drugie i trzecie zajęły odpowiednio “Rośliniary” i “Janusz zgaś telewizor”. Już same nazwy tych zespołów podkreślają wyjątkowy charakter programistycznego maratonu – wyścig w towarzystwie pizzy, energetyków, realizowany nieprzerwanie przez 40 godzin.
Biznesowe wdrożenie pomysłu
– Efekty udziału w pierwszym hackathonie dla BIK HUB to aż 10 ciekawych pomysłów, z których wybraliśmy rozwiązanie dla pośredników nieruchomości wspomagające proces oferowania danej nieruchomości klientowi. Już po hackathonie zderzyliśmy ten prototyp z liczącymi się firmami w branży nieruchomości i rozmawiamy z kolejnymi podmiotami o komercyjnym jego wykorzystaniu – podkreśla Andrzej Zduńczyk, który z ramienia BIK HUB brał udział w HackYeah.
Hackathony to nie tylko dostęp do bazy danych i możliwość wygrania nagrody pieniężnej. To możliwość spotkania się z mentorami z obszaru IT, ale również z obszaru biznesu. To możliwość skonfrontowania pomysłu z osobami, które już w trakcie trwania hackathonu, ocenią go pod względem przydatności rynkowej czy poprawności modelu biznesowego. BIK HUB wspiera młodych pomysłodawców takimi kompetencjami mentorskimi zarówno w obszarze IT, jak i w tym biznesowym. Na hackathony wysyła swoich mentorów technologicznych i mentorów ze strony Partnerów wspierających BIK HUB – Microsoft, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Fintech Poland.
– Takie wsparcie kompetencyjne nie tylko w zakresie technologicznym, ale również biznesowym, ma dla młodych pomysłodawców, za chwilę przedsiębiorców, ogromne znaczenie. I to jest chyba znacznie większa korzyść niż nawet nagroda finansowa. Dodatkową korzyścią, jest dostęp do tych wszystkich danych, które mamy w BIK Open API. Jest tam ponad 700 kategorii danych, w których można przebierać i tworzyć niesamowite rozwiązania. Taki dostęp jest dla większości firm i osób normalnie albo niemożliwy albo z uwagi na koszty, niemożliwy – dodaje Andrzej Zduńczyk.
BIK HUB planuje obecność w kolejnych hackathonach. Na co dzień jest jednak też dostępny dla pomysłodawców oferując zarówno dane jak i mentoring. Wystarczy aplikować do piaskownicy technologicznej na stronie www.bikhub.pl.
Zapraszamy do śledzenia pozostałych odcinków cyklu edukacyjnego o piaskownicy technologicznej. A już za tydzień porozmawiamy o dalszych planach BIK HUB i ofercie dla startupów.