Więcej informacji w wywiadzie: Rodzaje dostępnych danych i use case’y w piaskownicy technologicznej BIK HUB, w którym Izabela Kozakiewicz rozmawia z Andrzejem Zduńczykiem – Dyrektorem Departamentu Rozwoju Produktu, BIK S.A..

Odcinki o piaskownicy w każdą środę:

Odcinek 1/4 Piaskownica technologiczna – dla kogo i dlaczego warto dołączyć (link do odcinka),

Odcinek 3/4 Dlaczego warto odwiedzać na hackathony – premiera już 6 kwietnia

Odcinek 4/4 Plany w piaskownicy technologicznej BIK HUB – nowe możliwości dla uczestników – premiera już 13 kwietnia

Kopalnia danych

Piaskownica technologiczna BIK HUB w ramach nowo utworzonej inicjatywy BIK Open API otwiera prosty dostęp do szerokiego wachlarza danych dla wszystkich podmiotów zainteresowanych tworzeniem innowacyjnych rozwiązań. Dla firm to szansa na – dotychczas niemożliwy lub bardzo drogi –  dostęp do ponad 700 typów danych z różnych źródeł zewnętrznych, zintegrowanych w jednym punkcie dostępowym BIK Open API. które zostały poddane geolokalizacji i wzbogacone dodatkowo o wybrane dane statystyczno-finansowe z samego BIK.

Platforma BIK Open API zgromadziła dane od partnerów i dostawców BIK HUB, np. o nieruchomościach z Cenatorium i Amron, dane z badań ankietowych Gfk, dotyczące telefonów komórkowych (dostarczone przez partnera Selective), data science / np. z punktów POI (dostarczone przez Datawise) oraz dotyczące płatności kartowych (Visa). Zapewniony jest również dostęp do publicznych rejestrów takich, jak KRS, REGON, CEiDG oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co pozwala na przegląd i analizę danych o przedsiębiorcach. To wszystko dostępne jest w jednym repozytorium, w ramach BIK Open API.

Platforma ułatwia dostęp do informacji o cechach wybranych lokalizacji, z podziałem na 4 kategorie: dotyczące terenu, nieruchomości, firm i ostatnie, zapewne najciekawsze – mieszkańców, konsumentów. Jeśli mówimy o kategorii terenu – tutaj znajduje się wiele wymiarów związanych z geografią  – czy jest zalesiony, czy zabudowany, jakie budynki stoją na danym obszarze, jakie występują charakterystyki dotyczące poziomu bezpieczeństwa – czy w danym miejscu jest bezpiecznie, czy występują wypadki drogowe i ile ich jest.

Najciekawsze zastosowania

Praktyczne zastosowania narzędzi mogą być wielowymiarowe, bo i dane są bardzo zróżnicowane. Takie bogactwo informacji może mieć zastosowanie w wielu branżach – od finansowej, insurtech’owej, po te – na pierwszy rzut oka, nie związane z BIK, jak branża e-commerce,  medtech, czy budowlana.

Dla przykładu z BIK Open API może skorzystać np. firma zajmująca się pośrednictwem w nieruchomościach, by sprawdzić jak dany teren charakteryzuje się pod względem cen sprzedaży i wynajmu. Może zweryfikować go nie tylko pod kątem liczby mieszkańców, ale też ich zainteresowań, siły nabywczej w określonych kategoriach produktowych, tendencji w korzystaniu z internetu, czy w zachowaniach zakupowych. A to już bezwzględnie mocne narzędzie do planowania działań marketingowo-sprzedażowych czy podaży nowych nieruchomości.

Specjaliści piaskownicy BIK HUB niestrudzenie szukają coraz ciekawszych zastosowań i praktycznych biznesowych use case’ów. Najciekawsze, szczególnie teraz w dobie dynamicznego rozwoju sektora e-commerce, to m.in. możliwość identyfikacji lokalizacji idealnej na tzw. dark stores lub dark kitchens, będącymi hybrydą klasycznego restauracyjnego modelu dystrybucji artykułów spożywczych i dań z modelem ‘na dowóz’. Miejsce idealne na taki biznes zweryfikujemy sprawdzając, czy na danym obszarze konsumenci kupują online, jakie jest zagęszczenie zamieszkania i charakterystyka demograficzna mieszkańców, czy płacą kartą i czy np. kupują posiłki fast food. W ten sposób można szybko określić czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu biznesu na danym obszarze.

Platforma BIK Open API jest otwarta, dostępna dla każdego podmiotu – każdy podmiot może wnioskować o dostęp. Do piaskownicy zgłaszają się nie tylko startupy, ale również dojrzałe, już uznane na rynku instytucje. Dzięki ogromnej liczbie ponad 700 typów udostępnionych danych, piaskownica staje się miejscem, gdzie i ci młodzi i ci dojrzali przedsiębiorcy, otrzymują w istocie zabawki, które mogą testować w bezpiecznym środowisku, aby tworzyć zupełnie nowe modele biznesowe oraz produkty, zmieniające najbliższą przyszłość. Hamuje ich tu jedynie ograniczenie w kreatywności i wyobraźni.

Udział w piaskownicy nie wiąże się z żadnymi kosztami, a wniosek o dostęp można zgłaszać w trybie ciągłym pod adresem www.bikhub.pl.

Partnerami cyklu edukacyjnego są: Comparic.pl, Comparic24.tv, Fintek.pl, paktzbiznesem.pl, portfelpolaka.pl, reach4.biz.