Zespół Inovo zarządzany przez partnerów – Tomasza Swiebodę, Michała Rokosza i Macieja Małysza – od blisko dekady inwestuje w startupy technologiczne o globalnym potencjale, pochodzące z Europy Środkowo-Wschodniej. W portfelu inwestycyjnym ma takie spółki jak Booksy, Infermedica czy startup Zowie, który wiosną zamknął wartą 62 mln zł rundę finansowania.

Inovo VC startuje z nowym funduszem

Trzeci fundusz Inovo VC przeznaczy na inwestycje łącznie około 470 mln zł (100 mln euro). Nowy wehikuł planuje wesprzeć łącznie 20-30 spółek, a wartość pojedynczej inwestycji wyniesie od 2 do 20 mln złotych. Fundusz zakłada, że 60 proc. jego portfela będą stanowić polskie spółki, a 40 proc. startupy z pozostałych krajów CEE.

– Szukamy spółek o globalnych ambicjach, które mają potencjał, by w kilka lat osiągnąć przychody na poziomie 100 mln dolarów. Staliśmy się funduszem pierwszego wyboru dla polskich founderów. Widzimy, że możemy wnieść wartość i pomóc także startupom z innych krajów regionu CEE i chcemy powielić w nich ten model – mówi Michał Rokosz, Partner w Inovo VC.

Dwa dotychczasowe fundusze Inovo VC, o łącznej kapitalizacji ok. 280 mln złotych, zainwestowały łącznie w ponad 30 spółek, z których 6 osiągnęło wycenę ok. 500 mln złotych każda. Pierwszy fundusz, obecnie w fazie wygaszania, przyniósł ponad 3-krotny zwrot zainwestowanego kapitału. Drugi fundusz pozostaje aktywny, jednak bierze udział już tylko w rundach follow-on spółek, w które zainwestował wcześniej.

Rynek venture capital rośnie w oczach

W latach 2018-2021 rynek venture capital w Polsce urósł ponad 22-krotnie, osiągając na koniec ubiegłego roku rekordową wartość 3,6 mld złotych. Jak wynika z raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners, w samym drugim kwartale 2022 r. przez polski rynek VC przepłynęło 916 mln PLN. Od początku tego roku do polskich startupów trafiło w sumie ponad 2 mld zł. To o 76% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

– W ostatnich latach obserwowaliśmy niesamowite tempo rozwoju ekosystemu startupów w regionie CEE. W rezultacie znacznie wzrosły liczba inwestycji VC oraz wyceny spółek na każdym etapie rozwoju. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych 5 latach w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie co najmniej 10 nowych unicornów. Wraz z nowym funduszem chcemy pomóc w ich narodzinach – mówi Tomasz Swieboda, Partner w Inovo VC.