Partner serwisu Visa dla biznesu

Ridesharing taxi – oczywiste i genialne rozwiązanie konkurencją dla Ubera

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Uber
Opublikowano: 19 kwietnia 2018, 16:41 Aktualizacja: 2 maja 2019, 16:13

Taksówka ridesharingowa to nie tylko taki wygodniejszy autobus tudzież kolejna wariacja blablacar w wydaniu miejskim, tylko oczywistość, która powinna być dostępna na rynku od dawna. mytaxi match, pierwsza w Europie usługa współdzielenia taksówki, dostępna jest już od września 2017 roku w Warszawie. W tym czasie przeprowadzono badanie profilu użytkowników, z którego wynika, że ridesharing to domena młodych ludzi, którzy jako zaletę podają przede wszystkim mniejsze koszty przejazdu. Ponad połowa pytanych stwierdziła, że jest to dobra alternatywa dla przewozu osób.

mytaxi match łączy pasażerów zamawiających kurs z różnych miejsc, ale wybierających miejsce docelowe na podobnej trasie. Koszt przejazdu taksówką, obejmujący opłatę startową oraz wspólnie przejechany odcinek, jest dzielony proporcjonalnie do przejechanego dystansu między dwóch pasażerów. W wypadku, gdy aplikacja nie znajdzie pasażerowi partnera do przejazdu, pasażer odbędzie standardowy kurs, jednak z gwarantowaną 40% zniżką. Aby skorzystać z mytaxi match wystarczy na głównym ekranie w aplikacji mytaxi wybrać suwakiem funkcję „match”.

Jak działa mytaxi match?

 

Z badania wynika także, że klient korzystający z ridesharingu znacząco różni się od przeciętnego klienta regularnej taksówki. Po pierwsze jest o wile młodszy, bardziej mobilny i otwarty na nowe znajomości. Cześciej korzysta z social mediów i co naturalne, bardziej zależy mu na zaoszczędzeniu pieniędzy.

Według badanych głównymi czynnikami decydującymi o zainteresowaniu mytaxi match są:

 

  • oszczędność pieniędzy – 94%,
  • poznawanie nowych ludzi – 16%,
  • ograniczenie emisji spalin, zmniejszenie korków i bycie ,,eco friendly” – 12%.

Nowa generacja użytkowników taksówek

Z mytaxi match korzystają głównie osoby w wieku 22-39 lat (82%). W przedziale wiekowym powyżej 40 lat znajduje się jedynie 10% użytkowników mytaxi match, podczas gdy wśród pasażerów klasycznej usługi mytaxi stanowią oni aż 42%.

Zdaniem przedstawicieli firmy mytaxi tworząc usługę ridesharingową udało im się stworzyć zupełnie nową grupę użytkowników takstówek – takich, którzy chcą czegoś pomiędzy zwykłą taksówką a komunikacją miejską, tzn. zależy im na wygodnym przejeździe z punktu A do B, ale w zamian za niższą cenę są gotowi zaakceptować fakt wspólnego przejazdu z kimś nieznajomym.

Cena przejazdu z mytaxi match może być niższa nawet o 50%. Oznacza to, że kwoty za przejazd legalną taksówką stają się konkurencyjne nie tylko wobec Ubera, ale także komunikacji miejskiej.

Ridesharing w taksówce może konkurować z komunikacją miejską

W czołówce najczęściej wybieranych środków transportu codziennego jest komunikacja miejska (43%) i własny samochód (37%), jednak w weekendy ponad połowa badanych deklaruje, że bardzo często wybiera rower. Z taksówek w dni powszednie użytkownicy korzystają średnio raz w tygodniu – aż 42% badanych deklaruje taką częstotliwość. W weekendy taksówki są bardzo częstym środkiem transportu dla prawie 40% uczestników badania.

 

Zalety mytaxi match takie jak oszczędność kosztów, poznawanie nowych ludzi i ekologia, powodują, że osoby rzadziej korzystające z taksówek dostrzegły w nich potencjał i alternatywę dla innych środków transportu, takich jak:

• tradycyjne taksówki – wskazywane przez 69% badanych,
• przewóz osób – wskazywany przez 50% badanych,

• komunikacja miejska (autobusy, metro, tramwaje) – wskazywana przez ponad 40% badanych.

Badani zdecydowanie rzadziej wskazują natomiast współdzielenie taksówki jako alternatywę dla własnych środków transportu, czyli samochodu lub motoru czy roweru, a także usług carsharingowych.   – Wyniki naszego badania po raz kolejny potwierdzają, że mieszkańcy stolicy są bardzo przywiązani do korzystania z własnego samochodu – zauważa Krzysztof Urban – W kwestii edukacji o multimodalności transportu, czyli wzajemnego uzupełniania się jego składowych, jest jeszcze wiele do zrobienia.

Ridesharing taxi to w zasadzie nic nowego

Tak samo jak jazda autostopem. Od dawna ludzie, ci bardziej uprzejmi, a także w gronie znajomych, dzielili się rachunkami za przejazd taksówką. Rozwiązania fintech w dziedzinie collaboration economy pozwalają na tworzenie profesjonalnych i łatwych w obsłudze platform do wykonywania usług, które same w sobie nie są nowe, ale sposób ich świadczenia i skala już tak.

/mytaxi, JanRy

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

jak-dziala-mytaxi-match