Chiński bank centralny pracuje nad CBDC (ang. central bank digital currency) już od 2014 roku, ale testy nabrały prawdziwego rozpędu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Do czerwca 2021 roku w ramach pilotażu przeprowadzono transakcje o wartości ponad 5,3 mld USD, a cyfrowy juan był wykorzystywany przy ponad 70 mln płatności.

Aplikacja dla cyfrowego juana w Google Play i App Store

Do tej pory aplikacja z cyfrowym juanem była dostępna tylko dla wybranych użytkowników – na specjalne zaproszenie. Teraz grono jej odbiorców ma się powiększyć, dzięki dodaniu portfela w sklepach Google Play i App Store. Za pomocą apki można stworzyć osobisty portfel waluty cyfrowej i zarządzać nim. CBDC ma być wykorzystywane podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które rozpoczną się już 4 lutego bieżącego roku.

Niemniej Ludowy Bank Chin zwraca uwagę, że aplikacja wciąż jest w fazie pilotażu, a z cyfrowego juana mogą korzystać tylko wybrani użytkownicy. Rozwiązanie jest dostępne między innymi dla klientów największych banków w Państwie Środka, w wybranych lokalizacjach. Cyfrowy juan ma rywalizować między innymi z fintechowymi rozwiązaniami od takich gigantów jak Ant Group czy Tencent.

O planowanym wykorzystaniu CBDC podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zrobiło się głośno już kilka miesięcy temu. Część amerykańskich senatorów obawiała się inwigilacji kibiców i sportowców. Ich zdaniem chińskie władze liczą, że osoby odwiedzające Państwo Środka nie usuną aplikacji po zakończeniu Igrzysk, co z kolei pozwoli na ich inwigilację.

Więcej informacji na temat CBDC znajdziecie w naszej zakładce „Digital Euro”.