Viva Wallet to fintech rodem z Grecji, który działa na rynku od 2000 roku. Specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu płatności online i mobilnych terminali płatniczych. W sierpniu 2020 roku spółka zdobyła także licencję bankową, przejmując internetowy Praixa Bank. Viva Wallet działa także w Polsce.

JPMorgan inwestuje w fintech Viva Wallet

Amerykański bank właśnie kupił 49% udziałów europejskim fintechu z licencją bankową – Viva Wallet. Grecka firma z siedzibą w Atenach koncentruje się na obsłudze MŚP w ponad 20 krajach, co stanowiło to kluczowy atut z perspektywy JPMorgan. Dlaczego?

Otóż amerykański bank zaprezentował niedawno w USA nową markę dla płatności MŚP, czyli Chase Payment Solutions. Nowe inwestycje JPMorgan na rynku europejskim mają się koncentrować na wielokanałowym pozyskiwaniu akceptantów w celu obsługi małych i średnich przedsiębiorstw.

W styczniu bieżącego roku JPMorgan zapowiedział, że zamierza przeznaczyć 12 mld USD na inwestycje w nowe technologie. Viva Wallet to już druga inwestycja – wcześniej amerykański bank przejął 75% udziałów w VW Payment, platformie płatniczej należącej do Volkswagena.

– Europejski krajobraz płatności jest rozdrobniony, ale duży pod względem możliwości. Z ponad 17 mln sprzedawców gotowych do wdrożenia skalowalnych rozwiązań płatniczych jest to istotny obszar, na którym zamierzamy się koncentrować – powiedział Takis Georgakopoulos, globalny szef JPMorgan Payments.