Kilka miesięcy temu JPMorgan powołał specjalny dział zajmujący się tematyką blockchaina i kryptowalut – Onyx. Teraz dział ten zrealizował pilotaż z bankiem centralnym w Bahrajnie. Na początek komercyjny Bank ABC zainicjował płatności dla firmy Aluminium Bahrain (Alba) przy transakcjach z kontrahentem z USA.

JPMorgan Coin – cyfrowa waluta od amerykańskiego banku

W tym celu wykorzystano JPM Coin, dzięki czemu transakcje odbyły się w czasie rzeczywistym. System pozwala na przekazywanie dolarów amerykańskich zdeponowanych na rachunkach JPMorgan. Ma to znacząco ułatwić realizację płatności międzynarodowych.

JPM Coin powstał już w 2019 roku, a jego celem było umożliwienie natychmiastowych rozliczeń transakcji realizowanych pomiędzy biznesowymi klientami banku JPMorgan. W zeszłym roku cyfrowy token został udostępniony wybranym firmom do celów komercyjnych.

W kwietniu zeszłego roku pisaliśmy o współpracy pomiędzy grupą tajwańskich banków a JPMorgan – celem było m.in. przyśpieszenie przelewów międzynarodowych. Dodatkowo zdaniem amerykańskiego banku wykorzystanie sieci blockchain powinno powinno zmniejszyć liczbę odrzuconych lub zwróconych transakcji spowodowanych niezgodnościami w szczegółach płatności. To z kolei przełoży się na obniżkę kosztów, zarówno dla odbierającego, jak i wysyłającego przelew.

Warto przypomnieć, że kilka dni temu Ludowy Bank Chin udostępnił aplikację dla cyfrowego juana – czyli rozwiązania CBDC (ang. central bank digital currency). Mobilny portfel jest już dostępny w Google Play i App Store. Cyfrowy juan ma być wykorzystywany podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.