mDowód w aplikacji mObywatel nie jest dowodem osobistym. To odrębny elektroniczny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód.
Coraz więcej Polaków korzysta z mDowodu w aplikacji mObywatel
Z mDowodu w aplikacji mObywatel może skorzystać każdy, kto ma ukończone 13 lat, ważny dowód osobisty, profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczną), smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub wyższym).
Tradycyjny dowód osobisty jest potrzebny tylko w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy za granicę oraz gdy składamy wniosek o dowód osobisty. mDowód, tak jak inne elektroniczne dokumenty w mObywatelu, działa także w trybie offline.
mDowodu nie można zastrzec, natomiast można unieważnić jego certyfikat i w ten sposób zablokować dostęp do usług i dokumentów w aplikacji. Aby to zrobić, należy wybrać Więcej z dolnego menu i przejść do zakładki Wydane certyfikaty. Ponadto w sektorze bankowym istnieje dodatkowa możliwość prewencyjnego zastrzeżenia numeru mDowodu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (DZ).
Warto także pamiętać, że mDowód nie jest uznawany za granicą. W przyszłości planowane jest dostosowanie aplikacji mObywatel do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (European Digital Identity Wallet). Dzięki temu będzie można korzystać z mDowodu również poza granicami Polski.