mDowód to cyfrowy dokument tożsamości, który stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym. Będzie dostępny w aplikacji mObywatel 2.0 wraz z opcją mobilnych płatności, tymczasowego prawa jazdy i pełnomocnictw. mDowód będzie można „wyrobić” pobierając aplikację mObywatel z katalogu dobrych programów, a następnie logując się do Profilu Zaufanego.
mDowód będzie różnił się od plastikowego serią i numerem oraz terminem ważności. Wygląd samego modułu nie różni się od obecnego w mObywatelu, ale będą do dyspozycji dwie funkcje – „Potwierdź swoje dane”, która wygeneruje kod QR do sprawdzania mDowodu oraz „Dane dokumentu”, która wyświetli konkretne dane osobiste.
mDowód w aplikacji rządowej mObywatel 2.0
Jak będzie wyglądał mDowód? Ano tak ⤵️ pic.twitter.com/5BLO5XsXTU
— Janusz Cieszyński (@jciesz) May 19, 2023
mDowód umożliwi posługiwanie się telefonem w wielu sytuacjach, w których konieczne jest potwierdzenie tożsamości. Chodzi na przykład o załatwianie spraw urzędowych, czy kontakty z bankiem. Będzie można z niego korzystać od września 2023 roku.
W ramach aplikacji mObywatel 2.0 dostępne będą usługi e-Urzędu Skarbowego, a więc będzie można online uiszczać opłaty za usługi administracyjne i opłaty skarbowe. Aplikacja ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy. Samorządy będą mogły wprowadzać do aplikacji własne karty jak na przykład karty członkowskie klubu sportowego czy karty klubu seniora.
Przez mObywatela będzie też można dokonać zameldowania na pobyt stały lub czasowy (dotyczy tylko obywateli polskich) oraz pobrać zaświadczenie o takim zameldowaniu. W podobny sposób będzie można też pobrać zaświadczenie z rejestru stanu cywilnego.
Plastikowy dowód osobisty trzeba będzie ze sobą mieć przy przekraczaniu granicy oraz składając wniosek o wydanie nowego dowodu.
W nowym mObywatelu pojawi się sporo nowości, jak na przykład możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL, co ma chronić przed kradzieżą tożsamości i na przykład zaciągnięciem pożyczki przez złodzieja. Aplikacja ma m.in. informować, przypominać i porządkować korespondencję urzędową.