Zgodnie z nowymi przepisami każdy przedsiębiorca musi mieć możliwość przyjmowania płatności bezgotówkowych w miejscu wykonywania działalności gospodarczej. Zrzutka.pl w opublikowanym komunikacie tłumaczy, że nie trzeba jednak posiadać terminala płatniczego.

Obowiązkowe terminale płatnicze?

Według zrzutka.pl wystarczy założyć swoją zbiórkę na platformie i udostępnić jej link. Bezpośrednio na stronie zrzutka.pl lub w aplikacji można wygenerować kod QR i przekazać go do zeskanowania klientowi. Inna alternatywa to karta wpłatnicza.

Wystarczy schować ją w portfelu, aby zapewnić wymaganą przez prawo możliwość przyjmowania płatności bezgotówkowych. Koszt zamówienia takiej karty to 29,94 zł (w tej cenie zawarte jest już bezpłatne korzystanie z karty przez 6 miesięcy) + dostawa.   Po tym okresie, opłata wynosi 4,99 zł/miesiąc. Z karty można zrezygnować w każdej chwili, bez dodatkowych kosztów.

W przeciwieństwie do terminali płatniczych, wszystkie operacje na koncie zrzutki są darmowe, podczas gdy łączna wartość prowizji pobieranych przez terminale płatnicze dochodzi nawet do 2% wartości wszystkich transakcji. Do tego należy doliczyć koszt dzierżawy samego urządzenia wynoszący średnio 50 zł miesięcznie, natomiast umowa na korzystanie z terminala to zwykle minimum 12 miesięcy – czytamy w komunikacie zrzutka.pl.

Obowiązek łączenia terminali płatniczych z kasą fiskalną?

Istotną nowelizacją ustawy o Prawie Przedsiębiorców jest także art. 19a ust. 3, nakładający obowiązek łączenia wykorzystywanego terminala płatniczego z kasą fiskalną online. Niedopełnienie tego przepisu skutkować będzie karą administracyjną (bez możliwości odwołania się) w wysokości 5 tys. zł. Dlatego też wszyscy przedsiębiorcy przyjmujący płatność bezgotówkową za pomocą terminali płatniczych zmuszeni są do zainstalowania urządzenia, które pozwoli na połączenie z kasą i przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Przepis ten dotyczy jednak tylko terminali płatniczych. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na przyjmowanie płatności bezgotówkowej za pomocą innych instrumentów płatniczych, zwolnieni są z powyższego obowiązku łączenia z kasą fiskalną – wyjaśnia zrzutka.pl.