Głównym celem pilotażu ma być zademonstrowanie, w jaki sposób płatności warunkowe mogą być wdrażane na poziomie technicznym, zapewnienie uczestnikom możliwości interakcji z symulowanymi interfejsami cyfrowego euro oraz zbadanie dodatkowych przypadków użycia, pomysłów i wizji, jakie zainteresowane strony mogą mieć dla cyfrowego euro.

EBC kontynuuje prace nad cyfrowym euro

EBC jest obecnie w połowie dwuletniej fazy przygotowawczej mającej na celu położenie fundamentów pod potencjalną emisję cyfrowego euro. W jej ramach Eurosystem przeprowadza pogłębioną analizę technicznych aspektów projektu. EBC prowadził już podobne programy na przykład płatności offline.

Infrastruktura techniczna dla najnowszego zestawu testów ma być dostępna w lutym przyszłego roku. Wybrani kandydaci otrzymają znormalizowaną umowę obejmującą ochronę danych i praw własności intelektualnej oraz regulującą działania promocyjne, a także pakiet wdrożeniowy, który będzie zawierał wprowadzenie i szczegółowe specyfikacje techniczne.

Przewiduje się, że ćwiczenie potrwa do maja 2025 roku, a autorzy najbardziej obiecujących przypadków użycia zostaną zaproszeni na specjalne wydarzenie, aby zaprezentować wyniki interesariuszom projektu. Odrębne ćwiczenie akademickie zaprosi uczestników do przedstawienia prac teoretycznych, które proponują innowacyjne przypadki użycia cyfrowego euro i badają ich możliwy wpływ na społeczności, wyzwania społeczne i możliwości technologiczne, takie jak tokenizacja.

Najbardziej spójne aplikacje, które wpisują się w ramy cyfrowego euro i mają innowacyjny potencjał, zostaną wybrane na warsztaty z zespołem projektu cyfrowego euro EBC. Europejski Bank Centralny twierdzi, że wybór może dać pierwszeństwo pomysłom, które są nowe i stanowią wyzwanie dla projektu, a także weźmie pod uwagę możliwości ich faktycznego wdrożenia.

Więcej informacji oraz linki z aplikacją do testów znajdują się tutaj.

Kilka miesięcy temu Europejski Bank Centralny rozpoczął medialną ofensywę na kontynencie, aby zapewnić obywateli, że nowa opcja płatności uzupełni, a nie zastąpi gotówkę i zapewni im większą swobodę wyboru. „Cyfrowe euro łączyłoby wygodę płatności cyfrowych z funkcjami podobnymi do gotówki”, twierdzą przedstawiciele EBC, dodając, że mogłoby być używane w sklepach, w handlu elektronicznym, płatnościach P2P i offline.