Nowe instytucje finansowe zaoferują usługę Wero w ramach własnych aplikacji mobilnych lub jako oddzielną aplikację, skupiającą się na płatnościach typu P2P (peer-to-peer). Rozszerzenie zasięgu Wero w Belgii wpisuje się w szerszą strategię EPI, która zakłada budowę paneuropejskiej alternatywy dla międzynarodowych systemów płatniczych.

Pięć belgijskich banków dołącza do EPI i wdroży Wero

Jak podkreślają przedstawiciele Beobank, wdrożenie Wero to naturalny krok w kierunku dalszej cyfryzacji usług bankowych. „Liczba użytkowników naszej aplikacji mobilnej wzrosła o ponad 300% w ciągu ostatnich pięciu lat. Integracja z Wero doskonale wpisuje się w naszą strategię oferowania nowoczesnych, bezpiecznych i wygodnych rozwiązań płatniczych, odpowiadających na codzienne potrzeby klientów” – twierdzą przedstawiciele banku.

Wero zostało udostępnione latem 2024 roku użytkownikom we Francji, Niemczech i Belgii. Już teraz może się pochwalić bazą ponad 40 milionów zarejestrowanych użytkowników. Kolejne etapy rozwoju usługi obejmą płatności e-commerce (jeszcze w 2025 roku), a także płatności w punktach sprzedaży, zarządzanie subskrypcjami i programami lojalnościowymi – planowane od 2026 roku.

Belgijskie banki dołączają do EPI niedługo po tym, jak podobną decyzję podjęło pięć instytucji z Luksemburga oraz fintech Revolut.

Warto przypomnieć, że ostatnio EPI i Europejski Sojusz Płatniczy (EuroPA) – ogłosiły strategiczne partnerstwo, którego celem ma być wzmocnienie europejskiej suwerenności w obszarze płatności cyfrowych. EPI i EuroPA zamierzają połączyć siły, aby stworzyć jednolity system umożliwiający konsumentom łatwe i szybkie przesyłanie oraz odbieranie pieniędzy w całej Europie. Celem współpracy jest zapewnienie realnej alternatywy dla systemów takich jak Visa, Mastercard czy rozwiązań oferowanych przez amerykańskie BigTechy, które obecnie dominują na europejskim rynku płatności.

EuroPA powstała z inicjatywy włoskiego Bancomatu, hiszpańskiego Bizum i portugalskiego MB Way/Sibs, umożliwia natychmiastowe przelewy międzynarodowe na podstawie numerów telefonów komórkowych. Do sojuszu dołączyły także inne krajowe systemy, w tym polski BLIK, grecki Iris oraz nordycki Vipps MobilePay.