Debiut w UK ma miejsce w momencie, gdy brytyjscy ustawodawcy rozważają wprowadzenie nowych przepisów, które mają zrównać wymogi prawne dla firm BNPL z tymi, którymi objęci są dostawcy tradycyjnych usług kredytowych. Oczekuje się, że takie przepisy wejdą w życie dopiero w 2026 roku. Powinno to dać Affirm wystarczająco dużo czasu na zadomowienie się na brytyjskim rynku i zyskanie przychylności konsumentów.

Amerykański Affirm z debiutem w Wielkiej Brytanii

Założona w 2012 roku firma Affirm wywodzi się z inkubatora startupów o nazwie HVF, założonego przez współzałożyciela PayPal, Maxa Levchina, który ostatecznie przejął stery w Affirm w 2014 roku. Firma działa obecnie w USA i Kanadzie, a przez lata nawiązała partnerstwa z dużymi graczami na rynku e-commerce – chodzi między innymi o Shopify, Amazon, czy Walmart. Niedawno klientem Affirm zostało również Apple.

Affirm zwiększa teraz liczbę pracowników w Wielkiej Brytanii, która obecnie wynosi 30 osób. Jednym z celów firmy jest osiągnięcie rentowności w 2025 roku. Fintech nie potwierdził swoich dalszych planów rozwoju w Europie lub gdziekolwiek indziej, choć stwierdził, że „przyjmie to samo zdyscyplinowane podejście”, które zawsze stosował do każdej przyszłej ekspansji.

W 2022 roku pisaliśmy o otwarciu w Warszawie biura Affirm, w którym inżynierowie mieli pracować nad nowymi produktami dla amerykańskiej spółki. Wtedy w rozmowie z Fintek.pl Ryszard Szopa, ówczesny szef biura Affirm w Polsce, mówił, że fintech nie zamierza na razie rozpoczynać działalności nad Wisłą. Wygląda na to, że od tamtego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło. Fintech próbował swoich sił w Australii, ale w zeszłym roku ostatecznie podjął decyzję o wycofaniu się z tego rynku.

Ostatnio pisaliśmy, że Klarna integruje się z Apple Pay. Oznacza to, że użytkownicy tego rozwiązania będą mogli dokonywać transakcji w formie odroczonych płatności. Usługa BNPL ma być dostępna w aplikacjach na iPhone’ach i iPadach z systemem iOS 18 i iPadOS 18 lub nowszym.

W kontekście polskiego rynku BNPL warto przypomnieć o starcie wirtualnej karty płatniczej od PayPo. Dzięki niej zakupy można robić w sklepach stacjonarnych i online, w których do tej pory nie można było skorzystać z PayPo, takich jak np.: Allegro, Zalando, Zara, czy Ikea.