– Podczas tych obrad CEO Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz zaprezentował plany zintegrowania systemu płatności BLIK z systemem T2-T2S, który zostanie udostępniony przez Europejski Bank Centralny w listopadzie 2022 r. i zastąpi TARGET2 – napisał na Linkedinie Jerzy Mroczek, head of legal w Polskim Standardzie Płatności.

BLIK pojawi się także w zagranicznych bankach?

O zagranicznej ekspansji BLIKA mówi się już od jakiegoś czasu. Obecnie można nim płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty Mastercard (dzięki wdrożeniu funkcji zbliżeniowej) oraz w niektórych zagranicznych sklepach internetowych. Kolejne kroki to udostępnienie BLIKA przez zagraniczne banki oraz możliwość wykonywania przelewów na zagraniczne numery telefonów.

– Zagraniczni agenci rozliczeniowi są już uczestnikami systemu BLIK. Rozszerzenie systemu o rozliczanie transakcji w EUR w połączeniu z już udostępnionymi rozwiązaniami produktowymi może być czynnikiem, który przyciągnie do BLIKA również wydawców instrumentów płatniczych spoza Polski. Europejskie aspiracje BLIKA przejawiają się zatem na kilku płaszczyznach – czytamy w poście Jerzego Mroczka, z Polskiego Standardu Płatności.

Prace nad wdrożeniem przelewów na zagraniczne numery telefonów mają już trwać w ramach inicjatywy European Payment Inittiative, z którą PSP ma być w bieżącym kontakcie. Przy okazji rozmowy z serwisem Fintek.pl Dariusz Mazurkiewicz mówił, że w Polsce jesteśmy już technologicznie gotowi, aby uczestniczyć w takim systemie. Trzeba jednak poczekać na taką gotowość także po stronie zagranicznych instytucji.

Więcej o planach BLIKA można przeczytać we wspomnianej rozmowie z Dariuszem Mazurkiewiczem, CEO Polskiego Standardu Płatności. W wywiadzie informacje także o modelu biznesowym BLIKA, statusie jednorożca, odroczonych płatnościach, czy BLIKU zbliżeniowym.