Labplus rozwija się od ponad 4 lat. Ich zespół obejmuje blisko 30 osób. W jego skład wchodzą lekarze, naukowcy, specjaliści data science oraz inżynierzy. Prace badawczo-rozwojowe startupu wspierają takie instytucje jak Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ścieżki diagnostyczne, algorytmy sztucznej inteligencji oraz baza wiedzy medycznej są weryfikowane i zatwierdzane przez ekspertów Rady Medycznej Labplus. W jej skład której wchodzą prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur, prof. dr hab. n. med. Aleksandra Butrym i prof. dr hab. n. med. Rafał Poręba.
7 mln zł na rozwój AI do interpretacji wyników badań laboratoryjnych
Fundusze udało się pozyskać w ramach rundy pre-seed oraz w formie grantu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W startup zainwestował fundusz LT Capital, inwestor m.in. w SunRoof i Talkie.ai oraz aniołowie biznesu. Dzięki pieniądzom Spółka właśnie udostępniła swój pierwszy produkt: LabTest Checker. Jest to narzędzie analizujące wyniki badań online, które jest już dostępne dla użytkowników platformy uPacjenta.
Labplus współpracuje również z firmą Diagnostyka i portalem medycznym Medonet. Ich pacjenci i użytkownicy już w najbliższych tygodniach będą mogli samodzielnie skorzystać z LabTest Checkera. Spółka zamierza też zamknąć w tym roku rundę seed, która pomoże w szybszym pozyskaniu kolejnych klientów B2B w Polsce i ekspansję zagraniczną.
– Proces diagnostyki medycznej jest dziś niekompletny. Pacjent, który wykona badanie, otrzymuje wyniki i jest w zasadzie pozostawiony sam sobie. By uzyskać diagnozę i zalecenia dalszych kroków, musi odbyć kolejną wizytę lekarską. W konsekwencji część pacjentów odbywa zbędne wizyty. Inni szukają odpowiedzi w internecie, przez co w samej tylko Polsce obserwujemy miesięcznie ponad 7 mln wyszukiwań haseł związanych ze znaczeniem wyników badań. Kolejna grupa rezygnuje z badań w ogóle. Opóźnienie leczenia to obciążenie systemów opieki zdrowotnej, dodatkowe koszty, a także utrudnienia w leczeniu innych pacjentów. Wspólnie zamierzamy rozwiązać ten problem.– tłumaczy Siddarth Agrawal, założyciel i CEO Labplus.
Na czym opiera się powyższe rozwiązanie?
Silnik diagnostyczny Labplus bazuje na wynikach badań dostarczonych przez laboratorium diagnostyczne lub wprowadzonych ręcznie. Następnie generowana jest dynamiczna ankieta medyczna, która zadaje pytania na podstawie wyników badań oraz odpowiedzi udzielanych przez pacjenta. W rezultacie otrzymujemy raport o przyczynach odchyleń w jego wynikach, zalecenie dalszych działań i rekomendacje dotyczące badań kontrolnych.
Pomysłodawcą i założycielem Labplus jest Siddarth Agrawal, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Siddarth jest lekarzem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, a także naukowcem i nauczycielem akademickim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
– Badania laboratoryjne to oś diagnostyki pozaszpitalnej – opiera się o nie 70% decyzji lekarskich. To najbardziej miarodajny sposób zdobycia wiedzy o stanie zdrowia pacjenta. Regularne badania, wykonywane profilaktycznie, pozwalają w porę wykryć i zapobiec chorobom, oszczędzając długotrwałe i kosztowne leczenia. – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur, Przewodniczący Rady Medycznej Labplus, kierownik Katedry i Kliniki CWZNTiOK w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych.