Aniołowie biznesu to osoby prywatne, które inwestują w startupy swój kapitał w zamian za udziały w spółce. Dodatkowo, tego rodzaju inwestorzy angażują się w rozwój spółek poprzez wsparcie doradcze lub pomoc w dotarciu do nowego klienta. Dzięki temu też mają oni bezpośredni wpływ na rozwój swojej inwestycji, a dla startupu są nieocenionym wsparciem na początki drogi rozwijania biznesu. Co więcej, zwroty osiągane z tej formy lokowania kapitału osiągają kilkuset, a nawet kilku tysięcy procent w skali kilku lat.

Raport jest dostępny do pobrania na stronie internetowej: https://pl.cobinangels.com//raport-o-aniolach-biznesu.

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z cyklem podcastów My Business Angel Way, realizowanym przez Fintek.pl wspólnie z Cobin Angels.

Odcinek 1: Kim są aniołowie biznesu? My Business Angel Way #1,

Odcinek 2: Osobista strategia inwestycyjna. My Business Angel Way #2,

Odcinek 3: Deal sourcing i wycena startupów. Jak znaleźć przyszłego jednorożca? My Business Angel Way #3,

Odcinek 4: Jak wygląda proces inwestycji w startup? My Business Angel Way #4.

Odcinek 5: Praca ze startupami. Jak pomagać żeby nie przeszkadzać? My Business Angel Way #5

Odcinek 6 (część pierwsza): Unicorny, exity i wyjścia. Jak wygląda zakończenie inwestycji anielskiej? My Business Angel Way #6

Odcinek 6 (część druga): Unicorny, exity i wyjścia. Jak wygląda zakończenie inwestycji anielskiej? My Business Angel Way #6

Startupy mogą stać się wysokodochodowym biznesem

– Absolutnie wierzę w potencjał startupów, które przy dobrym zarządzaniu mogą przekuć pomysł w wysokodochodowy biznes. Mogą być one doskonałym poligonem do testowania przyszłych masowych trendów konsumenckich. Ze wsparciem finansowym i know-how doświadczonych managerów oraz dużej rynkowo organizacji często udaje się przeskalować powstające w nich koncepty – komentuje w raporcie Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost, który aktywnie inwestuje w startupy.

Co istotne, żeby zostać aniołem biznesu nie trzeba być jednym z najbogatszych Polaków, określanych w raporcie jako Super Angels, czyli osoby inwestujące większe kwoty i robiący to od kilku lat. Inwestycje anielskie często rozpoczynają się nawet od 50 tysięcy złotych. Już nawet przy takiej kwocie zwrot z inwestycji po kilku latach może być znaczący – przykłady wyjść z inwestycji, czyli sprzedaży udziałów wskazują nawet 2000 czy 1200 procent zwrotu. Aniołowie biznesu, którzy dokonali tzw. exitów w 2021r. mogą pochwalić się średnią wyjścia z inwestycji na poziomie 3,99 milionów złotych.

Nowy Raport o rynku anielskim w Polsce pokazuje jak kształtuje się ten obszar działalności inwestycyjnej.

– Rynek aniołów biznesu jest wciąż młody w Polsce, ale posiada ogromny potencjał wzrostu m.in. ze względu na szybko rozwijający się obszar innowacji, zwiększające się zainteresowanie inwestorów zagranicznych polskim rynkiem, a przede wszystkim z uwagi na rosnącą liczbę osób zamożnych, które szukają nowych sposobów alokowania i pomnażania swojego kapitału – mówi Dominik Krawczyk, Chief Operations Officer w COBIN Angels.

Jak rozwija się polski rynek aniołów biznesu?

Inwestycje w startupy dokonywane przez fundusze Venture Capital funkcjonują na polskim rynku już od dawna, jednak rynek inwestorów prywatnych tzw. aniołów biznesu jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Autorzy raportu szacują, że w Polsce jest aktualnie 680 aniołów biznesu, przy czym dla porównania w krajach Europy Zachodniej jest ich przynajmniej po kilka tysięcy. Wynik badania potwierdza, że rynek inwestycji anielskich w Polsce jest wciąż na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Aż 40% badanych aniołów biznesu inwestuje zaledwie od 3 lat lub krócej, a ponad połowa aniołów biznesu (53%) dokonało od jednej do sześciu inwestycji podczas całej swojej aktywności anioła biznesu.

Jak wynika z raportu, inwestycje w startupy są na razie domeną mężczyzn (80% badanych), jednak dwudziestoprocentowy udział inwestorek w rynku jest wynikiem wyróżniającym się na tle krajów europejskich – w Hiszpanii, Chorwacja, Łotwie, Słowacji, Irlandii czy Finlandia ten udział jest niższy.

Aniołowie biznesu w Polsce to głównie osoby w wieku średnim, których największa grupa plasuje się w wieku pomiędzy 35 a 49 lat – ten przedział wiekowy stanowi, aż 70%. Do tej pory najczęściej zostawali nimi przedsiębiorcy (55% badanych) oraz managerowie z korporacji (30%). Raport pokazuje również, że do tych dwóch grup zawodowych dołączają też kolejne np. osoby pracujące w tzw. zawodach wolnych – lekarze, prawnicy czy osoby pracujące w IT.

Obie te grupy posiadają niezbędną wiedzę, aby wesprzeć rozwój startupów oraz motywacje do wejścia w ten obszar inwestycji na co wskazuje, Wojciech Kostrzewa, Prezes Polskiej Rady Biznesu, anioł biznesu, CEO Billon Group.

– Bycie aniołem biznesu jest też jedną ze ścieżek rozwoju dla top managerów i dojrzałych przedsiębiorców. Współpraca ze startupami może być źródłem inspiracji i nowej wiedzy, a dla niektórych pomysłem na dalszą drogę zawodową. W tym kontekście należy stwierdzić, że rozwój rynku business angels jest zjawiskiem bardzo pożądanym zarówno z perspektywy całej gospodarki jak i indywidualnej – mówi Wojciech Kostrzewa.

Raport o polskim rynku aniołów biznesu

Raport COBIN Angels „Jak inwestują najlepsi aniołowie biznesu? Rynek inwestycji anielskich w 2021 r.” powstał przy współpracy z partnerami OVHcloud i Polish Angels oraz partnerem merytorycznym Szkołą Główną Handlową. Partnerami medialnymi Raportu są Comparic, Fintek.pl, FX MAG, i ITwiz, a partnerami ekosystemowymi Ashoka, CIC Warsaw, European Business Angels Network, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Startup Hub Poland, Startup Poland, Trend House, VCLeaders, Youth Business Forum i Związek Banków Polskich.