Web Summit to wydarzenie, wobec którego nie mogą przejść obojętnie inwestorzy, politycy, przedstawiciele firm technologicznych, startupów oraz organizacji pozarządowych. To najważniejsza na świecie konferencja technologiczna. Wydarzenie co roku skupia dziesiątki tysięcy uczestników z całego świata: ekspertów i specjalistów z różnych obszarów technologii, marketingu, social mediów i mediów tradycyjnych, ale też przedstawicieli rządów, Unii Europejskiej i organizacji non-profit. W tym roku uczestnicy z ponad 160 krajów będą słuchać ponad 1000 prelegentów podczas kilkudziesięciu konferencji tematycznych. Wśród mówców znajdują się m.in. przedstawiciele światowych gigantów jak Apple, Amazon, Alibaba.com, Meta oraz Microsoft. Nie zabraknie też największych firm z innych branż, w tym finansowej czy motoryzacyjnej.

“Lodz feels IT – Invest in Central Poland”

Web Summit 2023 to nie tylko interesujące panele i wykłady oraz prezentacje, ale także  przepełniona innowacyjnymi pomysłami strefa wystawowa. W prestiżowym gronie wystawców z całego świata znalazła się Łódź, a delegację będą stanowić przede wszystkim firmy IT i startupy z Łodzi. Ich zadaniem będzie prezentacja ekosystemu technologicznego, który tworzą firmy, uczelnie, laboratoria,  programy akceleracyjne,  organizacje branżowe,  ośrodki R&D we wsparciu Invest in Lodz. By wyróżnić się na tle innych uczestników łodzianie będą nosić bluzy z hasłem „Lodz feels IT – Invest in Central Poland”.

Łódź od kilkunastu lat stawia na rozwój we wszystkich głównych obszarach nowoczesnych technologii. To właśnie tutaj swoje centra ulokowało 107 firm z branży BPO/SSC oraz ponad 200 firm IT, które w sumie zatrudniają 65 tys. specjalistów. Do najważniejszych oraz najcenniejszych miejsc pracy pod względem innowacyjności, wielkości i jakości należą takie firmy jak: Wella Company (Centrum of Excellence, Niemcy), Vention (IT, USA), InfoPulse (IT, Ukraina), EY (Center for Excellence), Alorica (BPO, USA), Daikin (JAP), First Derivative (Irlandia), DataArt (USA).

WebSummit_stoisko

Otwartość na nowoczesne technologie

W mieście działa wielu dostawców zaawansowanych technologii zarówno dla banków, jak i innych instytucji finansowych  (ubezpieczycieli, firm leasingowych oraz fintechów). W Łodzi rozwijane są między innymi technologie płatności bezgotówkowych (karty płatnicze), powstają rozwiązania Tap2Pay, Click2Pay, EMV, tokenizacji czy rozwiązania bezpieczeństwa publicznego (np. karty miejskie). W jedynym w Polsce centrum R&D działającej globalnie firmy Idemia łódzcy eksperci pracują nad tożsamością cyfrową / biometryczną (odcisk palca i tęczówka oka) do procesów onboardingu i autoryzacji transakcji. Na miejscu działają też polskie oddziały firm zagranicznych rozwijające płatności cyfrowe i mobilne np. Payair Poland i ePassi Poland.

W tym roku po raz pierwszy Łódź stała się największą piaskownicą (sandboxem) technologiczną, obejmującą 70 partnerów biznesowych. W praktyce oznacza to otwarcie się miejskich spółek na innowacje i możliwość przeprowadzania w nich pilotażu, wdrożenia technologii oferowanej przez młode spółki technologiczne zaproszone do współpracy.

Odwiedzający stoisko Invest in Lodz (Central Poland) będą mogli porozmawiać z doskonale współpracującą społecznością, którą tworzą przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi oraz firmy i startupy z sektora technologicznego, oraz poznać projekty, inicjatywy i możliwości, jakie ma do zaoferowania Łódź.Wspólnym celem uczestników z centralnej Polski jest zwrócenie uwagi na tętniący życiem ekosystem technologiczny i niezwykłe postępy, które dzieją się w Łodzi. Obecność na Web Summit oznacza zaangażowanie miasta we wspieranie innowacji i rozwój startupów oraz przyciąganie inwestycji w sektorze technologicznym.

Co więcej, w tym roku ruszyła również pierwsza pilotażowa edycja Programu Akceleracyjnego Startups Powered by Invest in Lodz. Bierze w nim udział 25 zespołów z Polski i z zagranicy reprezentujących startupy na poziomie gotowości technologicznej (TRL) 4+. Do II etapu Programu Akceleracyjnego,  zakwalifikowane zostaną projekty, które przedstawią wyniki realizacji celów mentoringowych oraz biznesowych, wyznaczonych i zrealizowanych w I Etapie Akceleracji (czerwiec-październik 2023).

Rekrutacja do kolejnej edycji programu zaplanowana jest na marzec 2024 roku.