W ramach współpracy, będzie on w swoich ocenach wykorzystywał potencjał usługi otwartej bankowości. To rozwiązanie ma szansę przyspieszyć budowanie inkluzywności finansowej w Europie, zwiększając trafność podejmowanych  decyzji kredytowych – czytamy w komunikacie.

Mastercard rozwija otwartą bankowość

Usługa autoryzacji właściciela konta bankowego, uruchomiona przez Mastercard, automatyzuje i upraszcza sposób, w jaki firmy z różnych branż i sektorów mogą weryfikować tożsamość swoich klientów – właścicieli kont bankowych.

Nowe narzędzie Mastercard dostępne będzie dla firm z różnych branż np. dostawców portfeli cyfrowych i usług płatniczych, aplikacji do zarządzania majątkiem, platform nieruchomościowych, firm ubezpieczeniowych czy branży e-commerce. Wesprze te organizacje w zniwelowaniu trudności związanych m.in. z weryfikacją klienta w procesie  otwierania konta, przy uwierzytelnianiu płatności czy generowaniu polecenia zapłaty.

Rozwiązanie umożliwia natychmiastową weryfikację właściciela konta bankowego w oparciu o możliwości otwartej bankowości Mastercard, a także sprawdzenie czy nazwa przesłana przez użytkownika do weryfikacji pokrywa się z nazwą przechowywaną w pliku przez instytucję finansową.

Współpraca z fintechem w obszarze scoringu kredytowego

Mastercard zainicjował również nowe partnerstwo z francuskim fintechem Algoan specjalizującym się w zakresie podejmowania decyzji kredytowych w otwartej bankowości. Współpraca pomoże w budowaniu włączenia finansowego w kolejnych krajach europejskich, począwszy od regionu Europy Zachodniej – czytamy w komunikacie.

Algoan wspiera w działaniach firmy pożyczkowe i oferuje pakiet narzędzi ułatwiających podejmowanie decyzji kredytowych. W ramach partnerstwa z Mastercard, również klienci Algoan będą mogli korzystać z możliwości otwartej bankowości, m.in. w obszarze składania i oceny punktowej wniosków kredytowych.